استراتژیبدون دسته بندی
موضوعات داغ

تحلیل استراتژیک چیست؟

تجزیه و تحلیل استراتژیک به فرآیند انجام تحقیقات بر روی یک شرکت و محیط عملیاتی آن به منظور تدوین استراتژی اشاره دارد. تعریف تحلیل استراتژیک ممکن است از نگاه آکادمیک یا کسب و کار تفاوت داشته باشد، اما این روند شامل چند فاکتور مشترک میشود:

  • شناسایی و ارزیابی داده های مربوط به استراتژی شرکت.
  • تعریف محیطهای داخلی و خارجی برای تجزیه و تحلیل.
  • استفاده از روشهای متعدد تحلیل استراتژیک مانند تحلیل پنج نیروی پورتر، تجریه و تحلیل SWOT و تجزیه و تحلیل زنجیره ارزش.

چشم انداز، ماموریت و ارزش ها

یک شرکت به منظور ایجاد استراتژی کسب و کار نیاز به درک بسیار خوب از آنچه که هست و چیزی که ارایه می دهد، دارد. استراتژیست ها باید موارد زیر را بررسی کنند:

  • چشم انداز: چیزی که می خواهند در دوره ۵-۱۰ ساله به دست آورند.
  • بیانیه ماموریت- یک شرکت در چه شغلی فعالیت دارد و چگونه مردم را دور خود جمع می کند.
  • ارزش ها- اعتقادات اساسی یک سازمان منعکس کننده تعهدات و اخلاق آن است.

پس از درک عمیق این حوزه ها است که استراتژیست می تواند وارد وادی تحلیل استراتژیک شود. هدف از تحلیل در اینجا، تجزیه و تحلیل محیط خارجی و داخلی سازمان، ارزیابی استراتژی های فعلی و تولید و ارزیابی موفقترین گزینه های استراتژیک است.

فرآیند تحلیل استراتژیک

تجزیه و تحلیل محیطی استراتژی های فعلی

از ابتدای کار، یک شرکت می بایست تحلیل محیطی از استراتژی های فعلی خود انجام دهد. ملاحظات محیط داخلی شامل مواردی مانند ناکارآمدی عملیاتی، روحیه کارکنان و محدودیت در مسائل مالی است. ملاحظات محیط خارجی شامل روندهای سیاسی، تغییرات اقتصادی و تغییر در سلیقه مصرف کنندگان هستند.

تعیین اثربخشی استراتژی های فعلی

یک نقطه کلیدی در تحلیل استراتژیک، تعیین اثربخشی استراتژی های فعلی در فضای غالب کسب وکار است. استراتژیست ها باید سوالاتی از این دست از خود بپرسند:

  • آیا استراتژی ما شکست می خورد یا موفق میشود؟
  • آیا میتوانیم به اهداف مدنظر برسیم؟
  • آیا استراتژی موجود با چشم انداز، رسالت و ارزش های ما همسو میباشد؟

تدوین برنامه ها

اگر پاسخ به سوالات موجود در مرحله سنجش قرار بگیرد یا جواب منفی باشد، به معنای آن خواهد بود که در مرحله برنامه ریزی قرار خواهیم گرفت و باید گزینه های استراتژیک جدید ایجاد شوند. استراتژیست ها ممکن است راههایی برای کاهش دادن هزینه ها یا بالابردن توانمندی بازاریابی ایجاد کنند. گزینه های استراتژیک بالقوه می تواند شامل تغییر در ساختار سرمایه، تغییر در مدیریت زنجیره تامین یا هر گزینه دیگری در فرآیند تجارت و کسب و کار باشد.

توصیه و اجرای مناسب ترین استراتژی

سرانجام، پس از ارزیابی استراتژی ها و پیشنهاد گزینه های جایگزین، به یک پیشنهاد باید رسید. پس از ارزیابی همه گزینه های ممکن استراتژیک، باید به صرفه ترین و سودآورترین استراتژی را انتخاب کرد. پس از ارایه یک توصیه، باید کل مراحل تکرار شوند. استراتژی ها باید پیاده سازی و ارزیابی شوند. به دلیل تغییرات در محیط کسب و کار، استراتژی نمی تواند پایدار باشد. تحلیل استراتژیک یک فرآیند ادامه دار و بدون پایان است.

موج کوه / باشگاه موج

برچسب ها

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن