سیاست

مقایسه سوسیالیسم و کمونیسم: ۶ تفاوت کلیدی

تفاوت بین کمونیسم و سوسیالیسم به راحتی مشخص نیست. این دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما این نظریه های اقتصادی و سیاسی یکسان نیستند. کمونیسم و سوسیالیسم هر دو از اعتراضات علیه استثمار طبقه کارگر در طول انقلاب صنعتی به وجود آمدند.

در حالی که کاربرد سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی آن‌ها متفاوت است، چندین کشور مدرن – که همگی از نظر ایدئولوژیک با سرمایه‌داری مخالف هستند – به عنوان کمونیست یا سوسیالیست تلقی می‌شوند. برای درک بحث های سیاسی معاصر، دانستن شباهت ها و تفاوت های بین کمونیسم و سوسیالیسم بسیار مهم است.

فروشگاه موج کوه

تفاوت سوسیالیسم و کمونیسم چیست؟

هم در کمونیسم و هم در سوسیالیسم، مردم مالک عوامل تولید اقتصادی هستند. تفاوت اصلی این است که در کمونیسم، بیشتر دارایی ها و منابع اقتصادی در اختیار دولت و در کنترل آن است (به جای شهروندان). در سوسیالیسم، همه شهروندان به طور مساوی در منابع اقتصادی که توسط یک دولت منتخب دموکراتیک تخصیص داده می شود، سهیم هستند. این تفاوت و سایر موارد در جدول زیر مشخص شده است.

کمونیسمسوسیالیسم
فلسفه پایهاز هر کس به اندازه توانش، به هرکس به اندازه نیازش.از هرکس به اندازه توانش، به هرکس به اندازه سهمش.
اقتصاد برنامه ریزی شده توسطدولت مرکزیدولت مرکزی
مالکیت منابع اقتصادیتمام منابع اقتصادی در مالکیت عمومی و تحت کنترل دولت است. افراد هیچ دارایی یا دارایی شخصی ندارند.افراد مالک دارایی شخصی هستند اما تمام ظرفیت های صنعتی و تولیدی به صورت اشتراکی و توسط یک دولت منتخب دموکراتیک اداره می شود.
توزیع تولید اقتصادیتولید برای رفع تمام نیازهای اولیه انسان در نظر گرفته شده است و بدون هیچ هزینه ای بین مردم توزیع می شود.تولید برای برآوردن نیازهای فردی و اجتماعی در نظر گرفته شده و بر اساس توانایی و مشارکت فردی توزیع می شود.
تمایز طبقاتیطبقه لغو می شود. توانایی کسب درآمد بیشتر از سایر کارگران تقریباً وجود ندارد.کلاس ها وجود دارد اما تفاوت ها کاهش می یابد. ممکن است برخی افراد بیشتر از دیگران درآمد داشته باشند.
مذهبدین عملاً منسوخ شده است.آزادی مذهب مجاز است.

شباهت های کلیدی

کمونیسم و سوسیالیسم هر دو برخاسته از مخالفت مردمی با استثمار کارگران توسط مشاغل ثروتمند در طول انقلاب صنعتی بودند. هر دو فرض می‌کنند که همه کالاها و خدمات توسط موسسات یا سازمان‌های جمعی تحت کنترل دولت به جای شرکت‌های خصوصی تولید می‌شوند. علاوه بر این، دولت مرکزی عمدتاً مسئول تمام جنبه های برنامه ریزی اقتصادی، از جمله مسائل عرضه و تقاضا است.

تفاوت های کلیدی

در کمونیسم، مردم بر اساس نیازهایشان جبران خدمت یا تامین می شوند. در یک جامعه کمونیستی خالص، دولت اکثر یا همه مواد غذایی، پوشاک، مسکن و سایر مایحتاج مردم را بر اساس نیازهای مردم تامین می کند. سوسیالیسم بر این فرض استوار است که مردم بر اساس میزان مشارکت فردی آنها در اقتصاد جبران خدمت می شوند. بنابراین تلاش و نوآوری در سوسیالیسم پاداش می گیرد.

منابع کمکی: thoughtco / dailydot

۴.۷/۵ - (۱۰۶ امتیاز)

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن