بدون دسته بندیسیاست

تئوکراسی یعنی چه: ویژگی ها و مثال

تئوکراسی شکلی از انواع نظام های سیاسی است که در آن رهبر نهایی یک خدای عالی است که یا مستقیماً به عنوان خدا به شکل انسانی یا به طور غیرمستقیم از طریق بندگان فانی -معمولاً یک روحانی مذهبی- که از جانب خدا حکومت می کنند، اداره می شود. حکومت‌های دینی با قوانین خود بر اساس قوانین و احکام دینی، به جای شهروندان، به رهبر یا رهبران الهی خود خدمت می‌کنند.

ویژگی های تئوکراسی

در یک تئوکراسی واقعی، یک یا چند خدا به عنوان برترین مقامات حاکم شناخته می‌شوند و به افرادی که امور روزمره حکومت را مدیریت می‌کنند، راهنمایی الهام‌بخش الهی می‌دهند. فرض بر این است که رئیس دولت با خدا یا خدایان مذهب یا اعتقاد معنوی به نوعی در ارتباط است. تئوکراسی اغلب در تقابل با کلیسا تعریف می شود که در آن رهبران مذهبی حکومت را هدایت می کنند اما ادعا نمی کنند که به عنوان ابزار زمینی یک خدا عمل می کنند. حکومت پاپ در سرزمین های تحت حکومتش، حد وسط بین تئوکراسی و حاکمیت کلیسا قرار می گیرد، زیرا پاپ ادعا نمی کند که پیامبری است که وحی مستقیم از خدا برای ترجمه به قانون مدنی دریافت می کند.

فروشگاه موج کوه

در حکومت‌های دینی، حاکم همزمان رئیس حکومت و دین است. هیچ جدایی دین و دولت وجود ندارد و عمل علنی فقط به مذهب غالب مجاز است. حاکمان در حکومت‌های دینی به لطف الهی منصب دارند و حکومت خود را بر اساس دین حاکم انجام می‌دهند. کتب و متون مقدس دینی به عنوان منبع الهام الهی، بر کلیه عملیات و تصمیمات دولتی حاکم است. تمام قدرت در یک حکومت دینی در یک نهاد واحد متمرکز است، که بدون تفکیک قوا خواهد بود. با توجه به این ویژگی تصمیمات حاکمیت در تئوکراسی غیرقابل تردید است.

در یک تئوکراسی واقعی جایی برای فرآیندهای دموکراسی وجود ندارد. برای اینکه مردم به خواست حاکم و در نتیجه به خواست خدا پایبند باشند و به آن احترام بگذارند، اغلب کسانی که با قوانین و دستورات دین مخالف هستند یا از آن پیروی نمی کنند، سرکوب و تحت تعقیب قرار می گیرند. موضوعاتی مانند ازدواج، حقوق باروری، حقوق شهروندی و مجازات مجرمان نیز بر اساس نص شرعی تعریف شده است. در حکومت تئوکراسی، ساکنان کشور معمولاً آزادی مذهبی ندارند و قادر به رأی دادن در مورد تصمیمات دولتی نیستند.

حکومت‌های سکولار یا غیرمذهبی می‌توانند در یک حکومت دینی وجود داشته باشند و برخی از جنبه‌های قانون مدنی را به جوامع مذهبی واگذار کنند. به عنوان مثال، در اسرائیل، ازدواج فقط توسط مقامات جامعه مذهبی که زوجین به آن تعلق دارند، انجام می شود و هیچ ازدواج بین ادیان یا همجنس گرایی که در داخل کشور انجام می شود به طور قانونی به رسمیت شناخته نمی شود.

اکثر حکومت‌های تئوکراتیک مانند نظام‌های سلطنتی یا دیکتاتوری عمل می‌کنند، زیرا کسانی که قدرت سیاسی را در دست دارند ابتدا به خدای دین خود و سپس به شهروندان کشور خدمت می‌کنند. رهبران آینده موقعیت های خود را یا از طریق ارث خانوادگی یا با انتخاب شدن توسط رهبران قبلی به دست می آورند.

زندگی در حکومت دینی

بیشتر مردم زندگی تحت حکومت دین سالار را بسیار محدود می دانند. این به مردم اجازه نمی دهد که سبک زندگی «اول من» فردگرایانه داشته باشند. هیچ حزب یا سازمان سیاسی واحدی نمی تواند به قدرت برسد و آنچه حاکمان می گویند قانون است.

با توجه به ماهیت محدود کننده حکومت آنها، می توان به راحتی فرض کرد که کشورهای تئوکراتیک کانون های مخالفت هستند. با این حال، به ندرت چنین است. نظام های تئوکراتیک بر رهبری خدایی متکی هستند که مردم معتقدند قادر مطلق است. در نتیجه، مردم اعتماد می کنند که با قدرت گرفتن توسط آن خدا، رهبران آنها هرگز آنها را فریب نمی دهند یا گمراه نمی کنند.

همه رهبران سیاسی و اجتماعی در یک جامعه تئوکراتیک به سرعت مطابق با قوانین وضع شده توسط طبقات بالای جامعه خود خواهند بود. افراد و گروه‌هایی که در یک حکومت دینی با همان باورها متحد شده‌اند، به طور هماهنگ در جهت اهداف یکسانی کار خواهند کرد.

از آنجایی که افرادی که در حکومت دینی زندگی می کنند به سرعت به قانون پایبند هستند، نرخ جرم و جنایت نسبتاً پایین است. مانند اکثر افرادی که در دموکراسی‌ها بزرگ شده‌اند، شهروندان حکومت‌های دینی بزرگ شده‌اند و در نتیجه مشروط شده‌اند که باور کنند شیوه زندگی آنها بهترین راه برای وجود است. بیشتر بر این باورند که مومن ماندن و خدمت به خدای خود تنها راه واقعی برای وجود آنهاست. این کمک می کند تا آنها را به خدا، دولت، فرهنگ و شیوه زندگی خود متعهد نگه دارند.

با این حال، زندگی تحت حکومت تئوکراتیک البته دارای اشکالاتی است. رهبران نالایق یا فاسد به ندرت به چالش کشیده می شوند. به چالش کشیدن یک حاکم یا گروه تئوکراتیک اغلب به عنوان زیر سوال بردن خدایی که آنها نماینده آن هستند تلقی می شود.

جوامع تئوکراتیک عموماً بی‌تحمل هستند و از مهاجران یا افراد با فرهنگ‌ها یا گروه‌های قومی مختلف استقبال نمی‌کنند، به‌ویژه آنهایی که اعتقادات مذهبی مشابهی با آنها ندارند. اقلیت های درون یک حکومت دینی معمولاً مجبور می شوند یا با فرهنگ اصلی ادغام شوند یا از کشور طرد شوند و به طور بالقوه تبعید شوند.

جوامع تئوکراتیک تمایل دارند که ساکن باشند، به ندرت تغییر می کنند یا اجازه می دهند نوآوری ها بر مردم تأثیر بگذارند. در حالی که برخی از اعضای یک جامعه مذهبی ممکن است از کالاها و اقلام لوکس مدرن لذت ببرند، اکثریت قریب به اتفاق مردم ممکن است به آنها دسترسی نداشته باشند. این بدان معنی است که چیزهایی مانند تلویزیون کابلی، اینترنت یا حتی تلفن های همراه به عنوان ابزاری برای افزایش گناه و عدم تمکین در نظر گرفته می شوند. بسیاری از مردم از استفاده از این چیزها و تحت تاثیر قرار گرفتن توسط افراد خارجی که از آنها استفاده می کنند می ترسند.

فمینیسم و جنبش های مشابه به ندرت در یک جامعه دین سالار تحمل می شوند. بسیاری از حکومت‌های دینی نظام‌های خود را بر اساس دستورات دینی خدای خود هدایت می‌کنند. اگر این دستورات نقش ها و وظایف خاصی را برای یک جنسیت خاص تعیین کنند، در این صورت صحبت علیه آنها مجاز نخواهد بود.

در حالی که مردم می‌توانند کسب‌وکارهایی را در درون یک حکومت دینی داشته باشند و آن‌ها را اداره کنند، این کسب‌وکارها باید از قوانین، قوانین و هنجارهای تعیین‌شده توسط نظام اعتقادی تئوکراتیک پیروی کنند. این قوانین ممکن است کسب و کارها را از نوآوری و به حداکثر رساندن سود منع کند. در حالی که برخی از بازرگانان در داخل یک حکومت دینی می توانند نسبتاً آزادانه فعالیت کنند، اکثر آنها این کار را نخواهند کرد.

به همین ترتیب، در حالی که افراد عادی می توانند کار کنند، نمی توانند پتانسیل درآمد خود را به حداکثر برسانند.

مثال برای تئوکراسی

از مشهورترین مثال های تاریخی پیرامون تئوکراسی می توان به مصر باستان و چین باستان اشاره کرد.

منبع: thoughtco

۴.۹/۵ - (۸ امتیاز)

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن