بدون دسته بندیسیاستکسب و کارمدیریتمذاکره

ساخت توافق

ساخت توافق یک فرآیند اجتماعی از به دست آوردن توافق گسترده و عمومی برای یک اصل، استراتژی، قانون، تصمیم یا طرح می باشد. این کار می تواند به بهبود کیفیت خروجی ها با درنظرگیری دیدگاههای متفاوت بیانجامد. به طور کلی تر، هدف ساخت توافق ایجاد حمایت برای یک استراتژی بر اساس به کارگیری نظرات و دیدگاههای دیگران است. در ادامه به برخی از رویکردها در ساخت توافق اشاره می شود.

رویکردهای ساخت توافق

رهبری

رهبری هنر تاثیرگذاری بر افراد برای هدایت آنان به یک مسیر می باشد. این فعالیت می تواند با و یا بدون اختیار رسمی صورت پذیرد. کارکرد اصلی رهبر ساخت توافق و اشتیاق برای اهداف مشترک و رویکردها است.

مرتبط : رهبری استراتژیک

تسهیل

یک فرد بیطرف مامور هدایت یک بحث یا یک سری از مباحثه ها خواهد شد. این معمولا شامل به کارگیری مجموعه ای از تکنیک های تصمیم گیری و حل مساله در مسیر ی ساختار یافته می باشد تا همگرایی در جهت رسیدن به توافق ایجاد شود.

اولویت بندی

پذیرش ایده همه و سپس اولویت بندی بهترین ایده ها به منظور پیگیری به صورت فعالانه توسط گروه

مذاکره

مذاکره سازشکارانه که اجازه می دهد همه یک توافق را قبول کنند. باید ذکر شود که سازیش می تواند به یک استراتژی زیر سطح بهینه یا حتی غیرمنطقی ختم شود. البته بالاخره راهی برای ساخت توافق به حساب می آید.

مرتبط : مذاکره

میانجی گری

زمانی که یک عدم توافق در گروه موجود باشد، مذاکره توسط یک میانجی مستقل می تواند به ساخت توافق ختم شود.

رای گیری

در شرایطی که در گروه توافق بر سر پیروی از نتیجه رای گیری وجود داشته باشد. رای گیری مشروعیت یک تصمیم را افزایش می دهد و باعث می شود افراد احساس انصاف در تصمیم گیری ها داشته باشند.

توجه به نگرانی ها

اعضای گروه به نکاتی از جمله ریسک، موضوعات یا نکاتی توجه می کنند که گاها با در نظر گیری آنها تصمیم گیری به سمت بهینه شدن پیش می رود.

ساخت توافق

مراحل ساخت توافق

همانطور که ذکر شد در اینجا از رویکردهای مختلفی می توان با توجه به شرایط موجود استفاده کرد. هدف در اینجا رسیدن به “دست آورد چندجانبه” و وضعیت”برد-برد” به جای “برد-باخت” می باشد. از ساخت توافق در موضوعات مختلف از موضوعات خانوادگی تا مسائل سیاسی و تصمیمات شرکتی می توان بهره برد. سطح بیش از حد تعارض به طور عمومی باعث از بین رفتن هم افزایی و انفعال استراتژیک در سیستم می شود. به طور کلی می توان سه مرحله برای ساخت توافق برشمرد:

مذاکره رو در رو

در این مرحله افراد و گروه ها در رابطه با موضوع به مذاکره می پردازند. تسهیل کننده ها و میانجی ها می توانند در این مرحله کارآمد باشند. آنها می توانند به ایجاد نقشه تعارض کمک کنند و قوانینی برای هدایت بحث و مذاکره ارایه کنند.

حل مساله رو در رو

شفافیت در بحث و مطرح کردن موضوعات می تواند در پیشبرد این مرحله تاثیر زیادی داشته باشد. اینجاست که رهبر می تواند با تاثیر مثبت بر گروه فضایی باز ایجاد کند که امکان بیان جوانب فراهم بیاید.

برنامه ریزی و پیاده سازی : جمع بندی ساخت توافق

در این مرحله ساخت توافق به قسمت اجرایی خود نزدیک می شود. باید تعهدی برای افراد و منابع در پایان به وجود آید تا نتیجه بحث ها و مذاکرات ملموس شود. بسیاری در این مرحله پیگیری کامل را انجام نمی دهند که به ایجاد ابهام انجامیده و ابهام باعث از بین رفتن دست آوردها و عدم تعهد برای رسیدن به نتایج نهایی می گردد.

موج کوه / باشگاه موج

برچسب ها

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن