استراتژیمدیریت
موضوعات داغ

جهت استراتژیک و اهمیت آن

جهت استراتژیک به برنامه هایی گفته می شود که برای پیشرفت سازمان در جهت چشم انداز و تحقق اهداف آن، بایست اجرا شوند. این تضمین می کند که مالکان و مدیران می توانند اهمیت کار کارکنان و سهم آنها در دستیابی به اهداف تجاری را مشخص نمایند.

تعیین جهت استراتژیک

به طور معمول در اولین روزهای ایجاد یک کسب و کار، بروز یک ایده تجاری مناسب باعث تسلط یافتن رویکرد یک کارآفرین بر فعالیت ها میشود. این به معنای ایجاد یک محصول متفاوت و جدید است که یک بازار خاص به آن علاقمند گردد. با این حال، از بسیاری از جهات، این را نمی توان به عنوان یک استراتژی به حساب آورد. کاری که کارآفرینان انجام می دهند، در واقع تاسیس و ایجاد یک کسب و کار است.

پس از اثبات فروش و اولین سیگنالهای موفقیت، زمان آن فرا می رسد که به مرحله بعدی چرخه حیات تجاری بروید. در این دوره باید طرحی برای چگونگی رشد فروش تهیه شود و به همین ترتیب معیارهای ارزیابی عملکرد شکل گیرد.

رشد به طور همزمان باعث می شود که به مراقبت از دارایی ها در برابر رقبا نیاز پیدا کنید. ظاهرا ساده به نظر میرسد، اما جهت گیری استراتژیک به تلاش فکری بسیار زیاد، برنامه ریزی دقیق و زمان نیاز دارد.

این کار باید از طرف شما به عنوان مدیر، مالک یا بنیانگذار انجام شود. به طور معمول ایجاد جهت استراتژیک را نمی توان از طریق سازش و مماشات به شکل دموکراتیک به نتیجه رساند.

سوالاتی که باید پاسخ داده شوند.

برای شکل دادن به جهت استراتژیک به دنبال پاسخ دادن به سوالات زیر باشید و بنابراین لازم است که طرح کسب و کار خودتان را بازنگری کنید.

  • چشم انداز و ماموریت کسب و کار شما چیست؟ یا، چرا شما در تجارت هستید؟
  • در ۵ سال آینده به دنبال دستیابی به چه سطحی از رشد و فروش می باشید؟
  • برای دستیابی به این رشد چه کارهایی باید انجام شود؟

سوال آخر بسیار حیاتی خواهد بود، چرا که پاسخ به آن شامل پرداختن به منابع مورد نیاز است.

استخدام افراد مناسب

به دست آوردن و مدیریت افراد مناسب برای موفقیت در تجارت اهمیت ویژه ای دارد. در صورت پیشروی درست یک تیم به صورت درون زا رشد خواهد کرد. با توسعه سازمان، میزان وابستگی به کارمندان نیز بیشتر می شود:

  • روابط مشتری را مدیریت کنید و فروش را افزایش دهید.
  • از عملکرد درست در عملیات کسب و کار اطمینان حاصل کنید.
  • ایده هایی داشته باشید که عملکرد داخلی شما و همچنین خدمات و محصولاتتان را توسعه دهد.
  • افراد شما به این جهت استراتژیک زندگی می بخشند. بنابراین تاکید بر این است که افراد مناسب در هیات مدیره فعالیت های لازم برای دستیابی به چشم انداز را انجام دهند. پس باید بهترین نیروها حفظ شده و توسعه مستمر آنها در قلب فرآیند قرار بگیرد.

در زمان استخدام به دنبال نگرش صحیح، استعداد لازم و تناسب برای کارهای مورد نیاز باشید. فرد دارای ذهنیت و ویژگی های شخصیتی مناسب را می توان آموزش و رشد داد.

کسب و کاری ایجاد کنید که بدون شما کار کند.

در نهایت باید تیم اجرایی ایجاد کرد که بتواند به موقع وظایف حیاتی را انجام دهد و بسیاری از کارها را بدون شما به پایان برساند. تجارت نباید کاملا وابسته به فرد شود. با توجه به این موضوع جهت استراتژیک کمک خواهد کرد که افراد مناسب برای هماهنگ شدن با شرایط غربال شوند. الهام بخشی و حفظ انگیزه افراد امری ضروری است و این به معنای ارتباط مکرر با نیروی انسانی می باشد.

کنترل موقعیت و حاشیه ها

حاشیه سود و سایر مقادیر مالی از جمله هزینه ها باید به طور دایمی ارزیابی شوند. جهت استراتژیک باید با در نظر گرفتن تاثیر عوامل محیطی کسب و کار را به پیش ببرد. مدیریت دقیق مالی به معنای درک جریان نقدینگی حال حاضر و شکل ظاهری آن در دوره های کوتاه مدت است.

مطالب مرتبط

باشگاه موج / موج کوه

برچسب ها

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن