استراتژیبدون دسته بندیخلاصه کتاب
موضوعات داغ

خلاصه کتاب ۴۸ قانون قدرت

کتاب ۴۸ قانون قدرت از رابرت گرین جزئیات دستیابی به قدرت در زندگی، کسب و کار و موارد دیگر را بیان می کند و مثالهای تاریخی هر قانون را در عمل بیان می کند. همچنین نمونه هایی از کسانی را که به این قوانین احترام نمی گذارند، ارائه می دهد.

آنچه که اهمیت دارد درک درست این قوانین، نحوه و زمان به کارگیری و شرایط به کارگیری هر یک از این قوانین است.

فروشگاه موج کوه

۴۸ قانون قدرت

۱. هرگز از استاد سبقت نگیرید.

همیشه باید کسانی که بالای سرشما هستند، احساس راحتی و برتری کنند. برای جلب رضایت و تحت تاثیر قرار دادن آنها در نشان دادن استعدادهای خود افراط نکنید. در غیر این صورت ممکن است استراتژی شما برعکس عمل کند. این می تواند باعث احساس ترس و ناامنی شود. بالادستی های خود را بیش از آنچه هستند جلوه دهید.

۲. هرگز بیش از حد به دوستانتان اعتماد نکنید. یاد بگیرید که چگونه از دشمنان استفاده کنید.

مراقب دوستان باید. جسادت باعث میشود که به راحتی افراد به شما خیانت کنند. همچنین ممکن است فاسد شوند. دشمن سابق را به خدمت بگیرید چرا که ممکن است نسبت به یک دوست وفادارتر باشد. او چیزهای بیشتری برای اثبات کردن خواهد داشت. در حقیقت باید از دوستان بیش از دشمنان بترسید. اگر دشمنی ندارید، راهی برای ایجاد آنها پیدا کنید.

دوستان اغلب برای جلوگیری از درگیری، مسائل را پنهان می کنند. این می تواند خطرناک باشد. دوستانتان را برای دوستی حفظ کنید، اما با افراد ماهر و دارای صلاحیت کار کنید. بهتر است بدانید که مخالفان شما چه کسانی و در کجا هستند.

۳. نیت خود را پنهان کنید.

با پنهان کردن اهداف خود افراد را در تاریکی و ابهام نگه دارید. اگر آنها هیچ سرنخی از آنچه شما می خواهید نداشته باشند، نمی توانند برای دفاع آماده شوند. آنها را به اندازه کافی در مسیر اشتباه راهنمایی کنید. در این صورت زمانی از مقاصدتان آگاه خواهند شد که دیگر دیر شده است.

اگر مردم نسبت به نیت شما سوظن پیدا کنند، همه چیز از بین خواهد رفت. به آنها فرصت درک کردن دیدگاهتان را ندهید. از صداقت کاذب استفاده کنید، سیگنالهای مبهم ارسال کرده و چیدمانی گمراه کننده ایجاد نمایید. در این صورت آنها نمی توانند هدف واقعی شما را تشخیص دهند. اهداف خود را نه با بستن فضا بلکه با صحبت های بی پایان در مورد خواسته ها و اهداف خود – اهداف نادرست- پنهان کنید.

فریب همیشه بهترین استراتژی است، اما بهترین فریبها به غبار نیاز دارند تا توجه مردم از هدف واقعی منحرف شود. غالبا کلید فریب، خونسرد بودن و رفتار فروتنانه است.

۴. همیشه کمتر از میزان لازم حرف بزنید.

وقتی می خواهید افراد را با کلمات تحت تاثیر قرار دهید، هرچه بیشتر بگویید بدتر است و به نظر میرسد کنترل کمتری دارید. حتی اگر چیز پیش پا افتاده داشته باشید، آنرا مبهم و بی پایان نشان دهید تا مهم به نظر برسد. افراد قدرتمند با کمتر گفتن دیگران را تحت تاثیر قرار می دهند. هر چه بیشتر حرف بزنید، احتمال گفتن چیزی احمقانه بیشتر خواهد شد.

 • سکوت به طور کلی باعث ناراحتی افراد می شود. آنها با عصبیت سکوت را پر خواهند کرد.
 • به طور کلی کمتر سخن گفتن باعث میشود که عمیق تر و موموزتر به نظر برسید.
 • در مورد گفتار طعنه آمیز مراقب باشید. این به ندرت ارزش خواهد داشت.
 • سکوت کردن می تواند باعث افزایش سوظن و بی اطمینانی شود. گاها ترکیب آن با شوخی راحتتر می باشد.

۵. اهمیت حفظ شهرت. از آن با جانتان محافظت کنید.

شهرت سنگ بنای قدرت است. فقط از طریق شهرت می توانید مرعوب کنید و پیروز شوید. به محض لغزش، شما آسیب پذیر شده و از هر طرف مورد حمله قرار خواهید گرفت. اعتبار خود را مستحکم کنید. برای ایجاد شهرت با کیفیت فوق العاده، هر چیزی که باشد، تلاش کنید. کارهای زیادی توسط شهرت شما انجام میشود.

۶. جلب توجه به هر قیمتی

هر چیزی بر اساس ظاهر خود قضاوت می شود. آنچه نادیدنیست فایده ای ندارد. هرگز اجازه ندهید که در میان جمعیت گم شوید یا در فراموشی دفن گردید. به هر قیمتی با ظاهری بزرگتر، رنگارنگ تر، مرموزتر خودتان را ارایه دهید.

با ایجاد تصویری فراموش نشدنی، حتی جنجالی، توجه را به سمت خودتان جلب کنید. هیچ نوع تمایزی بین انواع توجهات قائل نشوید. حتی بدنامی نیز می تواند برای شما قدرت ایجاد کند. بهتر است مورد تهمت و حمله قرار بگیرید تا اینکه نادیده گرفته شوید.

در دنیایی که روز به روز پیش پا افتاده و آشناتر میشود، آنچه معمایی به نظر میرسد فورا جلب توجه خواهد کرد. هرگز خیلی روشن نکنید که چه کاری انجام میدهید. همه کارتهای خود را نشان ندهید. در این صورت همه شما را تماشا می کنند تا ببینند که چه اتفاقی خواهد افتاد. هاله ای از رمز و راز ایجاد کنید.

۷. از دیگران برای انجام کارها استفاده کنید، اما همیشه اعتبار را از آن خود کنید.

برای پیشبرد اهداف خود از خرد، عملکرد و دانش دیگران استفاده کنید. چنین کمکی نه تنها باعث صرفه جویی در وقت و انرژی با ارزش شما میشود، بلکه هاله ای خداگونه از کارآیی و سرعت را به شما می دهد. در پایان یاران شما فراموش خواهند شد و شما را به یاد می آورند. هرگز آنچه دیگران می توانند برای شما انجام دهند را انجام ندهید. از گذشته به عنوان منبعی از دانش و خرد بهره بگیرید.

سیاست و درایت یک ابزار است که مانند هم ابزار دیگری می تواند به خوبی یا بدی به کار گرفته شود. ۴۸ قانون قدرت را با تفکری سالم مطالعه کنید تا برای خود و جامعه تان ارزش ایجاد کند.

دکتر مهدی جباریان

۸. افراد را وادار کنید که به شما مراجعه کنند. در صورت لزوم از طعمه استفاده کنید.

هنگامی که فرد مقابل را مجبور به عمل می کنید، شخص کنترل کننده شما خواهید بود. همیشه بهتر است طرف دیگر را وادار به عمل کنید تا برنامه های خود را کنار بگذارد. او را با دستآوردهای شگفت آور فریب داده و سپس حمله کنید.

ماهیت قدرت، حفظ ابتکار عمل و مجبور کردن دیگران به واکنش و نگه داشتن آنها در حالت دفاعی است. بر خشم خود مسلط شوید، اما بر روی تمایل طبیعی افراد برای واکنش عصبی تمرکز کنید.

۹. با اعمال خود پیروز شوید، نه با بحث و مشاجره

هرگونه پیروزی که از طریق بحث و مشاجره به دست می آید، پرهزینه خواهد بود. کینه و آزاری که ایجاد می کنید باقی خواهد ماند. با اعمالتان دیگران را وادار به موافقت کنید، بدون اینکه حرف بزنید. نشان دهید، توضیح ندهید.

برای هدف گرفتن قدرت همیشه به دنبال مسیر غیرمستقیم باشید. بحث لفظی یک کاربرد دارد: گرفتار کردن در دروغ یا پوشاندن ردپاها

۱۰. سرایت: از نارضایتی و ناخشنودی اجتناب کنید.

شما می توانید از بدبختی شخص دیگری بمیرید. حالات عاطفی به اندازه بیماری ها مسری هستند. در عوض با خوشبخت ها و خوش شانس ها معاشرت کنید.

مهمترین فردی که باید از او دوری کرد کسی است که دچار عدم رضایت مزمن می باشد. زندگی افراد را برای پیدا کردن این سرنخ ها بررسی کنید: تلاطم، یک خط طولانی از روابط قطع شده و غیره…

طرف دیگر هم به همین اندازه مسری خواهد بود: کسانی که با خوشرویی و ذکاوت خود باعث خوشبختی میشوند. از این قانون برای خنثی کردن خصوصیات نامطلوب و ضعیف خودتان بهره بگیرید.

۱۱. یاد بگیرید که افراد را وابسته به خودتان نگه دارید.

برای حفظ استقلال خود باید همیشه مورد نیاز باشید. هر چه بیشتر به شما اعتماد شود، آزادی بیشتری خواهید داشت. کاری کنید که مردم به خاطر خوشبختی و سعادت خود به شما وابسته باشند و در این صورت چیزی برای ترسیدن ندارید. هرگز به اندازه ای به آنها یاد ندهید که بتوانند بدون شما کاری بکنند. استقلال را با قدرت اشتباه نگیرید. قدرت به رابطه نیاز دارد. برای پرورش این قاعده از ۴۸ قانون قدرت یک استعداد و مهارت خلاقانه به دست آورید که به راحتی قابل جایگزینی نباشد.

۱۲. از سخاوت و صداقت انتخابی برای خلع سلاح قربانی خود استفاده کنید.

یک حرکت صادقانه و سخاوتمندانه می تواند دهها حرکت غیرصادقانه را پوشش دهد. حرکات صمیمی و سخاوت حتی شکاکترین افراد را نیز به زیر خواهد کشید. هنگامی که صداقت انتخابی شما شکافی در ذره پوش آنها ایجاد کرد، می توانید افراد را فریب داده و به اختیار خود بگیرید. یک هدیه به موقع -مانند یک اسب تروا- همان هدف را دنبال می کند.

یاد بگیرید که قبل از گرفتن هدیه بدهید، هدیه واقعی، اقدامی سخاوتمندانه، …صداقت انتخابی بهتر است در اولین برخورد شما با کسی به کار گرفته شود. سابقه فریب کاری باعث میشود که هر عمل سخاوتمندانه ای با تردید دیده شود.

نقدی بر ۴۸ قانون قدرت: ارایه ظاهر جذاب برای پوشاندن افکار منفی در کوتاه مدت می تواند پیروز باشد اما در بلندمدت محکوم به شکست خواهد بود.

دکتر مهدی جباریان

۱۳. هنگام درخواست کمک، به منابع شخصی دیگران متوسل شوید، هرگز به رحمت آنها توجه نکنید.

اگر برای کمک به یک متحد نیاز دارید، به خود زحمت ندهید که کمک و کارهای خوب گذشته را یادآوری کنید. طرف مقابل راهی پیدا می کند که شما را نادیده بگیرد. در عوض درخواست خود با منافع او درآمیزید.

شما دانشی ارزشمند برای به اشتراک گذاشتن دارید، می توانید به دیگران سود برسانید، پس ارزش آنرا دست کم نگیرید. خودتان را آموزش دهید تا نیازها و علایق و خواسته های دیگران را ببینید. تفاوت بین افراد قدرتمند را تشخیص دهید و بفهمید که چه چیزی آنها را به حرکت وامیدارد. وقتی آنها در حال حرص زدن هستند، به صدقه متوسل نشوید. وقتی آنها می خواهند خیرخواهانه و نجیب به نظر برسند، طمع آنان را تحریک نکنید.

۱۴. به عنوان یک دوست مطرح شوید، به عنوان یک جاسوس کار کنید.

شناخت رقیب بسیار حیاتی است. از جاسوسان برای جمع آوری اطلاعات ارزشمند استفاده کنید تا یک گام به جلو بروید. در برخوردهای مودبانه اجتماعی، کاوش کردن را بیاموزید. سوالات غیرمستقیم بپرسید تا افراد نقاط ضعف و نیت خود را فاش کنند. هیچ موقعیتی وجود ندارد که فرصتی برای کسب اطلاعات در آن نباشد.

در هنگام اجتماعات و رخدادهای اجتماعی توجهتان را متمرکز کنید. این زمانیست که گارد مردم پایین است و همه چیز را فاش می کنند. یک اعتراف دروغین کنید تا شخص دیگر یک واقعیت در اختیارتان بگذارد. با دیگران مخالفت کنید تا احساسات آنها را تحریک کرده و کنترل حرفهایشان را از دست بدهند.

۱۵. دشمن خود را کاملا خرد کنید.

همه رهبران بزرگ از زمان موسی تاکنون می دانند که یک دشمن ترسیده باید کاملا خرد شود.(بعضی اوقات آنها این راه را به سختی آموخته اند.) اگر یک شعله روشن بماند، هر چقدر هم که کم فروغ باشد، بالاخره آتش سوزی به راه می اندازد. با توقف در نیمه راه پیروزی پیش از نابودی کامل، دشمن فرصت بهبودی پیدا کرده و انتقام می گیرد. فیزیک و روح او را نابود کنید.

۱۶. از عدم حضور برای افزایش احترام و افتخار استفاده کنید.

تعداد زیاد محصول باعث کاهش قیمت ها میشود. هر چه بیشتر دیده و شنیده شوید، از قیمت خواهید افتاد. کناره گیری موقت از یک گروه باعث میشود که بیشتر درباره شما صحبت کرده و حتی بیشتر مورد تحسین قرار بگیرید. باید یاد بگیرید که چه زمانی صحنه را ترک کنید. از طریق کمبود ارزش ایجاد کنید.

حقیقت این قانون از ۴۸ قانون قدرت در مسائل عشقی به خوبی قابل درک است. نمونه دیگر آنرا نیز در قانون عرضه و تقاضا در اقتصاد می توان ردگیری کرد.

نکته اینکه این قانون فقط در صورت دستیابی به سطح مشخصی از قدرت اعمال میشود. اگر بدون قدرت صحنه را ترک کنید به سادگی نیز فراموش می شوید. در آغاز با قدرت حاضر شوید.

۱۷. دیگران را در وحشت نگه دارید.

انسانها موجوداتی عادت پذیر هستند که نیاز سیری ناپذیری برای دیدن امور آشنا در اعمال دیگران دارند. پیش بینی کردن شما به آنها حس کنترل می دهد. عمدا غیرقابل پیش بینی باشید. رفتاری که به نظر میرسد هیچ سازگاری و هدفی ندارد از خود نشان دهید. اطرافیان را ناآرام کرده و با غیرقابل پیش بینی بودن ابتکار عمل را حفظ کنید. هنگام فریب می توان از پیش بینی و الگوها به عنوان ابزار استفاده کنید.

نقدی بر ۴۸ قانون قدرت: سازمانها و سیستمهای سیاست زده به طور معمول آنچنان درگیر رفتار سیاسی میشوند که از اهداف متعالی خود دور خواهند شد.

دکتر مهدی جباریان

۱۸. برای محافظت از خود قلعه نسازید، انزوا خطرناک است.

جهان جای خطرناکیست و دشمنان همه جا هستند. همه باید از خود محافظت کنند. اما انزوای بیش از حد به جای محافظت شما را در معرض خطرات قرار خواهد داد. بهتر است در میان مردم گردش کنید، متحدان خود را پیدا کنید، با دیگران مخلوط شوید. شما توسط جمعیت از دشمنانتان محافظت می شوید. نشستن در قلعه ارتباط شما را با منابع قدرت و دانش قطع خواهد کرد. اگر به فکر کردن نیاز دارید، انزوا را به عنوان آخرین چاره و فقط در مقادیر کم انتخاب کنید.

۱۹. بدانید با چه کسی سر و کار دارید. شخص اشتباهی را آزار ندهید.

افراد مختلف و متنوعی در دنیا وجود دارند و هرگز نمی توانید تصور کنید که همه نسبت به استراتژی های شما واکنش یکسانی نشان دهند. برخی افراد در صورت فریب خوردن، تمام عمر به دنبال انتقام خواهند بود. آنها گرگ هایی با لباس بره هستند. قربانیان و مخالفان خود را با دقت انتخاب کنی. هرگز با شخص اشتباهی سرشاخ نشوید.

توانایی تشخیص نوع فردی که با او سروکار دارید بسیار مهم است. در اینجا پنج گروه از خطرناکترین افراد ذکر شده است:

 • انسان مغرور و متکبر: هرگونه تحریک حسی آنها را دعوت به انتقام می کند. از این افراد فرار کنید.
 • فرد ناامید: شبیه به انسان مغرور، اما به شکل ذره ذره انتقام می گیرد. اگر به او ضربه زده اید در اطرافش نمانید.
 • فرد پر از سوظن: بدترین حالت افراد را می بیند و تصور می کند همه به دنبال او هستند. فریب او آسان است. وی را برای برتری بر دیگران به دست بیاورید.
 • مار با حافظه طولانی: اگر صدمه دیده باشد، هیچ عصبانیتی نشان نمی دهد، اما حساب کرده و منتظر می ماند. با محاسبه و حیله گری به سراغ شما خواهد آمد. یا او را کاملا له کنید و یا فرار کنید.
 • انسان ساده، بی ادعا و غالبا بی هوش: این فرد طمعه را نخواهد گرفت زیر آنرا تشخیص نمی دهد. منابع خود را برای فریب او هدر ندهید. یک تست آماده برای به دست آوردن یک علامت(مانند یک شوخی یا داستان) داشته باشید. اگر واکنش واقعی باشد، این مورد همان انسان ساده است.

هنگام قضاوت در مورد افراد هرگز به غرایز اعتماد نکنید. در عوض دانش عینی جمع آوری نمایید. هرگز به ظواهر اعتماد نکنید.

۲۰. به هیچکس متعهد نشوید.

فقط یک احمق همیشه در جانبداری عجله می کند. به هیچ طرف یا علتی متعهد نشوید جز خودتان. با حفظ استقلال به رییس دیگران تبدیل میشوید. مردم را در برابر یکدیگر بازی دهید و آنها را وادار کنید از شما پیروی کنند.

بالاتر از جنگ و جدلها باقی بمانید. اجازه ندهید دیگران شما را به جنگ و جدلهای خود بکشند. بی طرف ماندن به شما امکان می دهد تا ابتکار عمل را حفظ کنید. هنگامی که یک طرف شروع به باختن کرد از موقعیت استفاده کنید. هر لحظه درگیری بی ارزش باعث از بین رفتن منابع و انرژی شما خواهد شد. حمایت عاطفی از دیگران را حفظ کنید.

۲۱. برای گرفتن یک احمق مثل یک احمق رفتار کنید. خودتان را احمق نشان دهید.

هیچ کسی دوست ندارد که احمق تر از دیگری باشد. بنابراین یک ترفند این است که دیگران فکر کنند باهوشتر از شما هستند. پس از اطمینان از این موضوع به انگیزه های باطنی تان شک نخواهند کرد. هوش، ذوق و ظرافت همه مواردی هستند که باید آنها را نادیده بگیرید. یا به دیگران اطمینان دهید که از شما برترند.

نقدی بر ۴۸ قانون قدرت: نهایتا ارایه ظاهر آراسته نمی تواند ناتوانی ها را پنهان کند.

دکتر مهدی جباریان

۲۲. از تاکتیک تسلیم شدن استفاده کنید: ضعف را به قدرت تبدیل نمایید.

وقتی ضعیفتر هستید، هرگز به خاطر حیثت نجنگید. در عوض تسلیم شدن را انتخاب کنید. تسلیم به شما زمان برای بهبودی و بازیابی می دهد. از تسلیم شدن به عنوان ابزاری برای قدرت استفاده کنید.

ماهیت تاکتیک تسلیم: در باطن محکم می مانید، اما در ظاهر خم میشوید، دشمن در این صورت گیج میشود چون انتظار تلافی دارد.

۲۳. نیروهای خود را متمرکز کنید.

نیروها و انرژی خود را با تمرکز در قویترین نقطه خود حفظ کنید. شما با یافتن یک معدن غنی در قسمت عمیق تر سود بیشتری کسب خواهید کرد. برای یک هدف یا کار واحد تمرکز کنید.

۲۴. بازی درباری توانمند

بازار یک درباری توانمند در دنیایی که همه چیز حول قدرت و مهارت سیاسی است، داغ می شود. او تملق می گوید، تسلیم مافوق می شود. این درباری استاد دغل بازیست. قوانین سیاست درباری:

 • از خودنمایی پرهیز کنید. تواضع همیشه خریدار دارد.
 • سهل انگاری را تمرین کنید: سخت کوشی نوعی خودنمایی به حساب می آید.
 • در حد بهینه چاپلوسی کنید.
 • یک سبک و تصویر متمایز کننده برای خود ایجاد کنید.
 • سبک و زبان خود را مطابق شخصی که با آن سرو کار دارید تغییر دهید.
 • هرگز حامل خبر بد نباشید. فقط خبر خوش برسانید.
 • هرگز به دوستی و صمیمیت استاد خوب آسیب نزنید. او دوستی را برای زیردست گرفتن نمی خواهد.
 • هرگز از کسانی که بالای سر شما هستند مستقیما انتقاد نکنید. با ظرافت و لطافت برخورد کنید.
 • برای درخواست کردن از بالاسری ها صرفه جو باشید. از طرف دیگران خواهش نکنید.
 • هرگز با ظاهر و ذائقه شوخی نکنید.
 • بدبین نباشید. کارهای خوب دیگران را تحسین کنید.
 • نسبت به خود هوشیار باشید: به خودتان خودارزیابی را یاد دهید.
 • بر احساسات خود مسلط باشید.
 • متناسب با روح زمانه: روحیه و طرز تفکر شما باید مطابق با زمان باشد، حتی اگر زمانه احساسات شما را خدشه دار می کند.
 • منبع شادی باشید.

نقدی بر ۴۸ قانون قدرت: معمولا درباریان متملق عاقبت خوبی نداشتند.

دکتر مهدی جباریان

۲۵. خودتان را بازآفرینی کنید.

نقشی که جامعه بر شما تحمیل می کند را نپذیرید. ایجاد یک هویت جدید توجه ایجاد می کند و جلوی خستگی مخاطب را خواهد گرفت. ارباب تصویر ارایه شده توسط خود باشید تا اینکه به دیگران اجازه دهید آنرا برای شما تعریف کنند. شخصیت خود را بزرگتر از آنچه که هست نشان دهید.

اولین گام در بازآفرینی خود، آگاهی از خویش و به دست آوردن کنترل ظواهر و احساسات است. دومین گام خلق یک کاراکتر به یادماندنی است که بالاتر از دیگران روی صحنه قرار می گیرد. ریتم، زمان و سرعت در طول زمان نیز کمک بزرگی به خلق یک شخصیت می کند.

پیشنهاد: علاوه بر ۴۸ قانون قدرت در حوزه هایی از جمله هوش هیجانی مطالعه نمایید.

دکتر مهدی جباریان

۲۶. دستان خود را پاک نگه دارید.

شما باید به عنوان یک نمونه از مدنیت و کارایی به نظر رسید: دستان شما هرگز نباید به دلیل اشتباهات و کارهای ناپسند آلوده شوند. اشتباهات خود را پنهان کنید. معمولا در این شرایط بی گناه ترین قربانی را فدا می کنند. مراقب باشید شهید خلق نکنید. از افراد اطراف خود برای انجام کارهای کثیف استفاده کنید تا ضمن تمیز نگه داشتن دستانتان، اهداف خود را پنهان کرده و به هدفهایتان برسید. یک عنصر اساسی در این استراتژی پنهان نگه داشتن اهداف شماست. مراقب باشید تا رازتان فاش نشود.

۲۷. روی افرادی که نیاز به پیروی دارند کار کنید.

مردم تمایل عجیبی به داشتن یک اعتقاد دارند. با ارایه علتی به آنها، ایمانی جدید برای پیروی ایجاد کنید. سخنان خود را مبهم اما پر از وعده نگه دارید. بر اشتیاق به جای عقلانیت و تفکر روشن تاکید کنید. به شاگردان جدید خود آیین هایی بدهیدد تا بخواهند به خاطر شما فداکاری کنند. پنج مرحله ساده برای ایجاد یک فرقه:

 • آن را مبهم نگه و ساده نگه دارید: با اشتیاق از کلمات برای جلب توجه استفاده کنید. عناوین جذاب برای چیزهای ساده و همچنین استفاده از اعداد و ایجاد کلمات جدید مفید هستند. همه اینها تصور دانش تخصصی را ایجاد می کنند. مردم می خواهند بشنوند که یک راه حل ساده برای مشکلات آنها وجود دارد.
 • از اشکال ساختاریافته اعتقادی برای سازماندهی گروه استفاده کنید: تشریفات ایجاد کنید، پیروان را در سلسله مراتب قرار دهید، آنها را در درجه های تقدس رتبه بندی کنید. مثل یک پیامبر صحبت کرده و رفتار کنید.
 • منبع درآمد خود را مخفی کنید. طوری که به نظر برسد ثروتتان از روش های صادقانه به دست آمده است.
 • راه اندازی ما-علیه-آنها: ابتدا بین پیروانتان بر اساس اهداف مشترک اتحاد ایجاد کنید. سپس مفهوم یک دشمن انحرافی را تولید کنید.

مردم به حقیقت درباره تغییر علاقه ای ندارند. این کار به سخت کوشی نیاز دارد. آنها در عوض به دنبال چیزی رمانتیک و خارق العاده می باشند.

۲۸. با جسارت وارد عمل شوید.

اگر از یک اقدام مطمئن نیستید آنرا امتحان نکنید. ترسو بودن خطرناک است. بهتر است با جسارت وارد شوید. هر اشتباهی که از طریق جسارت مرتکب شوید با جسارت بیشتر به راحتی اصلاح میشود. همه افراد جسور را تحسین می کنند. هیچ کسی برای ترسو احترامی قایل نخواهد شد. بعضی از بارزترین تاثیرات جسور بودن و ترسو بودن:

 • جسورتر و دروغ بهتر: جسارت محض یک دروغ را معتبرتر می کند و حواس فرد را از تناقضات پرت خواهد کرد.
 • اگر در اولین برخورد تمایل به سازش، عقب نشینی و ضعف را نشان دهید، عقب زده می شوید.
 • جسارت ترس ایجاد می کند. ترسیدن باعث جسارت می شود. حرکت جسورانه باعث میشود، بزرگتر و قدرتمندتر از آنچه هستید به نظر برسید.
 • حرکت با اعتماد به نفس کم باعث خستگی میشود.
 • تردید شکاف ایجاد میکند و جسارت آنها را از بین می برد. وقتی که برای تفکر می گذارید، شکافی ایجاد می کند که به دیگران نیز فرصت فکر کردن می دهد.
 • جسارت شما را از گله جدا می کند. افراد جسور جلب توجه می کنند و بزرگتر به نظر میرسند.

بیشتر ما مردم ترسو هستیم. ما می خواهیم از تنش و درگیری جلوگیری کنیم و همه ما را بپسندند. شما باید جسارت را تمرین کنید و آنرا توسعه دهید. جای شروع نیز مذاکره ها هستند. ما اغلب کم درخواست می کنیم.

کسب مهارت در استفاده از فنون از دانستن آنها اهمیت بیشتری دارد.

دکتر مهدی جباریان

۲۹. تمام مسیر را تا انتها برنامه ریزی کنید.

برای تمام راه و همه چالشها برنامه ریزی داشته باشید. با برنامه ریزی تا پایان تحت تاثیر شرایط قرار نمی گیرید و می دانید باید چه زمانی متوقف شوید. این پایان واقعیست که تعیین می کند چه کسی جلال، پول و جایزه را به دست می آورد. نتیجه گیری شما باید کاملا واضح باشد و باید آنرا مدام در ذهن داشته باشید.

بعضی از قوانین ۴۸ قانون قدرت با یکدیگر تضاد دارند. مساله مهم این است که بدانید همه اینها قابلیت به کارگیری توامان نداشته و باید درجای خود به کار برده شوند.

دکتر مهدی جباریان

۳۰. تلاش خود را پنهان کنید.

اقدامات شما باید طبیعی به نظر برسد. تمام زحمات و تلاشی که می کنید و همچنین همه ترفندهای هوشمندانه بایست پنهان بمانند. هنگامی که اقدام می کنید، بدون هیچ تقلایی خود را نشان دهید، گویی که می توانید کارهای بیشتری به سرانجام برسانید. بعضی فکر می کنند که قرار گرفتن در معرض میزان سختی کار و تمرین نشان دهنده کوشش و صداقت است، اما در واقع این نقطه ضعف را نشان می دهد.

آنچه قابل درک است، هیبت آور نیست. هر چه رمز و راز شما بیشتر باشد، قدرتتان نیز جذابتر خواهد بود. به نظر میرسد شما تنها کسی هستید که ظرفیت های بیشتر و بیشتر دارید.

۳۱. گزینه ها را کنترل کنید: دیگران را وادار کنید تا با کارتهایی که میخواهید بازی کنند.

قربانیان شما احساس می کنند که کنترل را در دست دارند، اما در واقع عروسکهای شما هستند. گزینه هایی را به افراد بدهید که انتخاب هر کدامشان به نفع شما باشد. آنها را وادار کنید که بین بد و بدتر انتخاب کنند. در واقع اینجا میزان اندکی از آزادی به افراد ارایه میشود. موارد زیر از رایج ترین اشکال کنترل گزینه ها هستند:

 • رنگ کردن گزینه ها: چند راه حل پیشنهاد کنید که فقط ظاهرشان تفاوت دارد.
 • استفاده از لجبازی: راهی خوب در برابر کودکان… با صف کشیدن در برابر آنها برعکس چیزی که ظاهرا می خواهید عمل می کنند.
 • تغییر دادن زمین بازی: شرایط همان است، فقط زمین بازی تغییر می کند.
 • کوچک سازی: از بسته های کوچکتر استفاده کنید. قیمت کمتر برای تعداد کمتر یکی از این راهکارها خواهد بود.
 • فرد ضعیف در پرتگاه: افراد ضعیف را به سوی پرتگاه بکشید و فقط یک راه برای فرار باقی بگذارید.
 • برادران شریک جرم: کسی که شریک جرمتان باشد، مجبور است تا آخر کنارتان بماند.
 • شاخ های معما: یک راه کار که وکلا از آن بهره می برند. وکیل شهود را به سمت تصمیم گیری بین دو توصیف ممکن یک رویداد سوق می دهد که هر دو مسیر بن بست است. آنها به سوالات وکیل پاسخ می دهند اما در هر صورت به خودشان آسیب خواهند زد. رمز اصلی این تکنیک ضربه زدن سریع است.

کنترل گزینه ها هدف اصلی می باشد. خودتان را به عنوان عامل قدرت و مجازات توصیف کنید.

۳۲. با تخیلات مردم بازی کنید.

از حقیقت به دلیل زشتی و ناخوشایند بودن اغلب اجتناب می شود. هرگز به حقیقت و واقعیت متوسل نشوید، مگر اینکه برای عصبانیت ناشی از دلسردی آماده باشید. زندگی به قدری سخت است که اکثر مردم در آن به دنبال سراب می گردند. در استفاده از تخیلات توده ها قدرت عظیمی نهفته است.

هرگز قول یک پیشرفت تدریجی با کار سخت را ندهید. بلکه قول دهید که تحولی بزرگ در راه است.

نقدی بر ۴۸ قانون قدرت: همه مردم مثل هم فکر نمی کنند. بسیاری از انسانها به خصوص آنکه با زحمت رشد می کنند به سراب با بدبینی نگاه می کنند و وعده دهنده آنرا با سوظن می نگرند. این بدگمانی می تواند تحت تاثیر تجارب پیشین هم باشد.

دکتر مهدی جباریان

۳۳. نقطه ضعف افراد را پیدا کنید.

همه دارای ضعف هستند. هر قلعه ای یک شکاف دارد. این ضعف معمولا یک ناامنی، یا نیاز غیرقابل کنترل است. همچنین می تواند لذت مخفی کوچکی باشد. در هر صورت پس از یافتن آن می توانید به نفع خودتان به کار بگیرید.

نحوه پیدا کردن نقاط ضعف:

 • به حرکات و سیگنالهای ناخودآگاه توجه کنید: مکالمه روزمره مکانی عالی برای جستجو است. طوری شروع کنید که به نظر برسد علاقمند هستید. چشمانتان را برای دیدن جزییات آموزش دهید.
 • کودک بی دفاع را پیدا کنید: کسب اطلاعات درباره کودکی اغلب می تواند نقاط ضعف را هویدا کند. یا زمانی که افراد رفتاری کودکانه نشان می دهند.
 • به دنبال تضادها بگردید: یک صفت آشکار اغلب آنرا پنهان می کند.
 • پیوند ضعیف را پیدا کنید: شخصی را که تحت فشار خم میشود…
 • خلا را پر کنید: دو خلا اصلی احساس ناامنی و ناراحتی است.
 • از احساسات غیرقابل کنترل استفاده کنید: احساس غیرقابل کنترل می تواند ترس یا انگیزه هایی مانند شهوت، حرص، پوچی یا نفرت باشد.

همیشه به دنبال احساسات و وسواسی باشید که قابل کنترل نیست. هر چه اشتیاق بیشتر باشد، فرد آسیب پذیرتر است. نیاز افراد به احساس مهم بودن و اعتبار بهترین نقطه ضعف برای بهره برداری است.

توضیحات تکمیلی بر ۴۸ قانون قدرت: از تحلیل موقعیت در کسب و کار به منظور شناسایی نقاط قوت، ضعف، تهدید و فرصتها استفاده می شود.

۳۴. مثل یک پادشاه رفتار کنید.

ابتذال یا عادی بودن در طولانی مدت باعث بی احترامی مردم به شما میشود. با اعتماد به نفس و سطح بالا رفتار کنید تا اعتماد دیگران به شما جلب شود.

اگر اعتقاد داشته باشیم که مقصد بزرگی هستیم، اعتقاد ما به بیرون نیز تابیده میشود. خودباوری کلید این قانون از ۴۸ قانون قدرت است. راهکارهای زیادی نیز در این زمینه وجود دارد از جمله:

 • استراتژی داود و جالوت: به دنبال بالاترین فرد در سازمان بروید.
 • استراتژی حامی: نوعی هدیه به افراد بالای خود بدهید.
 • استراتژی کلمبوس: همیشه یک تقاضای جسورانه داشته باشید.

۳۵. بر مهارت زمانبندی تسلط یابید.

همیشه صبور به نظر برسید، گویی می دانید در نهایت همه چیز به سراغ شما می آید. یاد بگیرید که وقتی زمانش نرسیده عقب بمانید و سپس برای برداشت ثمره به شدت ضربه بزنید.

سه نوع زمان و نحوه برخورد با آنها:

 • زمان طولانی: صبور باشید، احساسات خود را کنترل کنید و در صورت بروز، از فرصتها بهره بگیرید.
 • فشار زمانی: ترفند در فشار زمانی این است که زمان دیگران را بر هم بزنیم تا عجله کنند. از روشهای مثل مهلت مقرر استفاده کنید. فشار ناگهانی اعمال کنید. سرعت را تغییر دهید….
 • زمان پایان: صبر فایده ای ندارد، مگر اینکه با تمایل به تصمیم قاطعانه در لحظه مناسب همراه باشد. از سرعت برای فلج کردن مخالفان خود، پوشاندن هر گونه اشتباه و تحت تاثیر قرار دادن هاله ای از اقتدار استفاده کنید.

۳۶. چیزهایی که نمی توانید داشته باشید را تحقیر کنید:‌ نادیده گرفتن بهترین کار است.

با تایید کردن یک مساله به آن اعتبار خواهید داد. هر چه بیشتر به دشمن توجه کنید اعتبار وی افزایش می یابد. اگر چیزی هست که می خواهید داشته باشید اما توان آنرا ندارید، نسبت به آن بی تفاوت باشید. هر چه کمتر علاقه نشان دهید، برتر به نظر خواهید رسید.

اطمینان حاصل کنید که این یک ظاهرسازی عمومی است اما در پس پرده به دنبال حل مسایل باشید.

۳۷. مناظر جذاب ایجاد کنید.

تصاویر چشمگیر و حرکات نمادین بزرگ هاله ای از قدرت ایجاد می کنند. با ظاهر خیره کننده هیچ کس متوجه نمی شود در واقع چه کاری انجام میدهید. تلفیقی از چیزهایی که با هم قبلا دیده نشده اند ایجاد کنید که پیام شما را به خوبی منتقل کنند.

۳۸. آنطور که دوست دارید فکر کنید، اما مانند دیگران رفتار نمایید.

اگر ایده ها و روشهای غیرمتعارف خود را به رخ بکشید، مردم فکر می کنند که شما فقط می خواهید مورد توجه قرار گیرید. اصالت خود را فقط با دوستان بردبار و کسانی که مطمئنا از منحصر به فرد بودن شما قدردانی می کنند، به اشتراک بگذارید. افراد خردمند یاد میگیرند که رفتار متعارف نشان دهند، بدون اینکه به آنها اعتقاد داشته باشند. تنها زمانی ایستادگی کنید که موضوع مورد نظر ارزش داشته باشد یا قدرت کافی برای پیگیری داشته باشید.

۳۹. برای سید ماهی آب را گل آلود کنید.

عصبانیت و احساسات از نظر استراتژیک نتیجه مثبتی ندارند. همیشه باید آرام بمانید. اگر بتوانید در حین آرامش دشمنان را عصبانی کنید یک مزیت کسب کرده اید.

وقتی آبها آرام باشند، رقبا وقت و محل مناسب برای تفکر و برنامه ریزی پیدا می کنند. ماهی ها را مجبور کنید به سطح آب بیایند. بهترین راه برای انجام این کار، بازی با احساسات غیرقابل کنترل مانند غرور، پوچی، عشق و نفرت است.

افراد عصبانی در نهایت مسخره به نظر میرسند. همچنین نباید پاسخ های احساسی و عصبی خود را سرکوب کنیم بلکه باید دانست که در قلمروی اجتماعی و بازی قدرت چگونه درک می شوند، هیچ چیزی شخصی نیست.

در مواجه به شخص عصبانی هیچ کسی بدتر از شخصی نیست که خونسردی خود را حفظ کند. در حالی که دیگران احساساتی میشوند. همچنین کسانی که قدرت زیادی دارند را نباید تحریک کرد.

مواقعی نیز وجود دارد که انفجار خشم می تواند خوب باشد، اما باید تحت کنترل انجام شود.

۴۰. غذای رایگان ممنوع.

آنچه که رایگان داده میشود خطرناک است. معمولا شامل یک ترفند یا تعهد پنهان خواهد بود. آنچه ارزش دارد، قیمت خواهد داشت. با پرداخت هزینه های خود از منت و فریب دور خواهید ماند. برای خوش حسابی ارزش قایل شوید.

چیزی که به رایگان ارایه میشود، عموما دارای برچسب قیمت روانشناختی است. سخاوت استراتژیک ارزشهای خودش را دارد.

از گروههای زیر که نمی توانند به شکل استراتژیک از پول استفاده کنند دوری کنید یا عدم انعطاف پذیری آنها را برای خودتان به کار بگیرید:

 • ماهی حریص: آنها احساسات مردم را زیرپا می گذارند و متحدان ارزشمندشان را دور می کنند. این افراد در طول سالیان منزوی خواهند شد. فریب دادن آنها با وعده پول آسان است.
 • شیاطین چانه زنی. این افراد فقط قیمت را در نظر می گیرند و سایر شرایط معامله را بررسی نمی کنند. آنها قدر وقت و سایر چیزهای ارزشمند را نمی دانند.
 • سادیست ها. سادیست های مالی فکر می کنند که پولشان اجازه می دهد بازی قدرت با شما انجام دهند. از آنها برای حفظ منابعتان دوری کنید.
 • بخشنده بی رویه. این افراد به همه هدیه می دهند و در نتیجه هیچ کس حس خاص بودن نخواهد کرد.

هرگز نگذارید هوس پول باعث حواس پرتیتان از قدرت واقعی شود.

۴۱. از پا گذاشتن در کفش انسانهای بزرگ پرهیز کنید.

اگر موفق به کسب موفقیت های یک انسان بزرگ یا پدر و مادری مشهور شدید، باید به موفقیت های مضاعفی دست یابید تا از زیر سایه شان بتوانید خارج شوید. با تغییر دادن مسیر نام و هویت خود را تعیین کنید. با درخشش به روش خود کسب قدرت کنید.

اگر نمی توانید از نظر مادی از صفر شروع کنید، صرف نظر کردن از حمایت دیگران احمقانه خواهد بود. البته سبک خودتان را داشته باشید و تفاوت ها را ایجاد کنید. از سوی دیگر قدرت و موفقیت می تواند باعث تنبلی شود.

اضافه بر ۴۸ قانون قدرت: تخصص می تواند منبع قدرت شود. تخصصی که کمیاب و ارزنده باشد بر اساس دیدگاه منبع محور می تواند باعث قدرت و مزیت رقابتی شود.

دکتر مهدی جباریان

۴۲. به چوپان حمله کن. گوسفندان پراکنده خواهند شد.

مساله را اغلب می توان در یک فرد قدرتمند جستجو کرد. با این افراد یا مذاکره کنید یا آنها را کنار بزنید. تحریم کردن یا جداسازی یک راه دیگر خواهد بود. به منبع مشکل بزنید و گوسفندان پراکنده خواهند شد.

 • در هر گروه، قدرت در دست یک یا دو نفر متمرکز است.
 • وقتی مساله ای پیش می آید، منبع را پیدا کنید. آن را از نظر جسمی، سیاسی یا روانی از دیگران جدا نمایید.

۴۳. روی قلب و مغز دیگران کار کنید.

اجبار واکنشی ایجاد می کند که سرانجام علیه شما کار خواهد کرد. باید دیگران را اغوا کنید تا وفادار شما باشند. با کار کردن بر روی احساسات، بازی کردن بر روی آنچه برایشان عزیز است و آنچه مایه ترسشان است، مقاومتشان را نرم کنید.

به یاد داشته باشید کلید اقناع، نرم کردن افراد و شکستن آنها به آرامی است. آنها را با رویکردی دوگانه اغوا کنید. روی احساسات آنها کار کرده و با نقاط ضعف فکری آنها بازی کنید. مردم را به سوی ناامیدی سوق داده و سپس به آنها آرامش دهید. مانور ایثارگری و گذشت می تواند باعث همدلی و حسن نیت شود.

۴۸ قانون قدرت در سیاست: امریکا خطوط تولید را به چین ارسال کرده و اتاقهای فکر و مراکز تحقیقاتی را در سرزمین خود حفظ کرد.

دکتر مهدی جباریان

۴۴. با استفاده از اثر آینه خلع سلاح و خشمگین کنید.

آینه واقعیت را منعکس می کند، اما همچنین ابزاری مناسب برای فریب است. وقتی دشمنان را بازتاب می دهید، با تکرار آنچه انجام می دهند باعث عصبانیتشان می شوید. با گرفتن یک آینه در برابر دیدگانشان توهم اشتراک در ارزشها را به آنها می دهید. افراد کمی می توانند در برابر قدرت اثر آینه مقاومت کنند. چهار نوع اثر آینه وجود دارد:

 • اثر خنثی سازی: همان کاری را انجام دهید که دشمنان انجام می دهند و اقدامات شما باعث کور شدن آنها خواهد گردید.
 • اثر نارسیس: به خواسته ها، ارزش ها، سلیقه ها و روحیه دیگران نگاه کرده و آنرا بازتاب کنید.
 • تاثیر اخلاقی: به دیگران طعم آشی که پخته اند را بچشانید. آنها باید بدانند که شما همان کاری را با شما انجام داده اند با آنها انجام می دهید.
 • اثر توهم زا: ایجاد یک کپی کامل از یک شی که مردم آنرا به جای نسخه واقعی ببینند. زیر از لحاظ ظاهری ارزش یکسان دارد.

۴۵. نیاز به تغییر را گوشزد کنید، اما هرگز به یکباره اصلاحات زیادی انجام ندهید.

همه افراد به طور انتزاعی نیاز به تغییر را درک می کنند، اما در سطح روزمره عادت به وضع موجود دارند. نوآوری بیش از حد آسیب زاست و منجر به شورش میشود. اگر در موضع قدرت تازه وارد هستید یا یک فرد خارجی سعی در ایجاد قدرت داشته باشد، احترام به روشهای قدیمی را نمایش دهید. اگر تغییری لازم است، آنرا مانند گذشته به پیش بروید.

یک حرکت ساده مانند استفاده از یک عنوان قدیمی با نگه داشتن تعدادی از نفرات قدیمی شما را به گذشته گره می زند و مشروعیتتان را نشان می دهد. گذشته یک خط نوشته شده است که به راحتی می توانید خطوط خودتان را در آن وارد کنید.

۴۸ قانون قدرت و جودو: جودو ورزش ملی ژاپنی هاست. در ژاپنی ورزشکارانی هستند که به مردان هزار فن شهرت دارند. این افراد ۶۵ تکنیک جودو را با مهارت به چندین روش مختلف پیاده می کنند. این سطح از مهارت آنها نتیجه تلاش و تمرین و تفکرشان است. درست در ۴۸ قانون قدرت نیز به همین شکل رسیدن به مهارت نیاز به تمرین دارد.

دکتر مهدی جباریان

۴۶. هرگز بیش از حد کامل به نظر نرسید.

ظاهر بهتر از دیگران همیشه خطرناک است، اما خطرناکتر این است که به نظر برسد هیچ عیب و ضعفی ندارید. حسادت، دشمنانی خاموش ایجاد می کند. هوشمندانه است که گاهی اوقات نقطه ضعف نشان دهید و به بدی های بی ضرر اعتراف کنید. فقط مردگان هستند که بدون مصونیت از مجازات باقی خواهند ماند.

 • گاهی اوقات درخشندگی خود را کاهش دهید. موفقیتتان را به شانس نسبت دهید.
 • حسادت توده ها قابل انحراف است. هرگز با ثروت خود تظاهر نکنید. گاهی از دیگران تمجید کنید.
 • بر شانس تاکید کنید.
 • قدرت خود را به نوعی از خودگذشتگی مبدل کنید. بر مشکلات خود تاکید کنید و حسادت احتمالی را به منبع حمایت اخلاقی(ترحم) تبدیل نمایید.
 • مراقب علایم حسادت باشید: ستایش بیش از حد، افراد بیش از حد منتقد، تهمت عمومی.

۴۷. از هدف خود فراتر نروید. در پیروزی، زمان متوقف شدن را فرا بگیرید.

لحظه پیروزی غالبا بزرگترین خطر را در خود دارد. در تب و تاب پیروزی، غرور و اعتماد به نفس بیش از حد می تواند شما را از هدفی که به دنبالش بودید فراتر ببرد. هدفی تعیین کنید و وقتی به آن رسیدید متوقف شوید.

 • درک کنید: در قلمروی قدرت باید توسط عقلتان هدایت شوید. هیجان لحظه ای یا پیروزی احساسی می تواند کشنده باشد. وقتی به موفقیت رسیدید عقب بروید. تاریخ مملو از ویرانه های امپراطوری ها و رهبرانی است که در طمع خویش غرق شده اند.
 • قدرتمندان ریتم و الگوهای خود را تغییر می دهند، مسیر را تغییر داده و با شرایط سازگار میشوند. آنها احساسات خود را کنترل می کنند و هنگامی که به موفقیت دست یافتند قدم به عقب گذاشته و متوقف میشوند.
 • خوش شانسی خطرناکتر از بدشانسی است، زیرا شما را به این فکر می اندازد که توانمندی خودتان دلیل موفقیت شما بوده است.

اضافه بر ۴۸ قانون قدرت: ایجاد تعادل و موازنه می تواند قدرت خلق کند. یک چهارراه را در نظر بگیرید. برق چراغ راهنمایی قطع شده و اتومبیل ها درون ترافیک گیر کردند. جوانی از میان پیاده رو به وسط خیابان می آید و راه را با علامت خود و نظم جدیدش باز می کند. قدرت در دست چه کسی خواهد بود؟

دکتر مهدی جباریان

۴۸. بی شکل بمانید.

با گرفتن یک شکل و داشتن برنامه قابل مشاهده، خود را برای حمله در معرض دید قرار می دهید. این واقعیت را بپذیرید که هیچ چیزی قطعی نیست و هیچ قانون ثابتی وجود ندارد. بهترین راه برای محافظت از خود بی شکل بودن است. هیچ وقت روی ثبات یا نظم پایدار شرط بندی نکنید. همه چیز تغییر می کند.

 • قدرتمندان دایما در حال خلق فرم هستند و قدرت آنها از تغییر دادن فرم ایجاد میشود.
 • اولین نیاز روانشناختی برای بی شکل بودن این است که یاد بگیرید هیچ چیز را شخصی نکنید. حالت دفاعی به خودتان نگیرید.
 • وقتی خودتان را درگیر با شخصی قوی تر و سخت گیرتر دیدید به او اجازه دهید یک پیروزی لحظه ای کسب کند. سپس با بی فرم بودن به آرامی خودتان را القا کنید.
 • نیاز به بی فرم بودن با افزایش سن بیشتر می شود. هر چه پیرتر میشوید، باید کمتر به گذشته اعتماد کنید.
 • به یاد داشته باشید بی فرم بودن یک ابزار است. هرگز آنرا با بی بندوباری اشتباه نگیرید. استفاده از بی شکلی به دلیل ایجاد آرامش درونی و صلح نیست، بلکه باید برای افزایش قدرت به کار گرفته شود.
 • سرانجام یادگیری سازگاری با شرایط جدید به معنای دیدن رویدادها از دید خودتان است. در نهایت این شما هستید که باید کتابهای دیگران را دور بریزید و عمل کنید.

۴۸ قانون قدرت و بقا: دایناسورها با اینکه بزرگترین موجودات زمان خود بودند منقرض شدند. در حالی که آن دسته از موجوداتی که توانستند با شرایط جدید محیط انطباق یابند بقایشان را ادامه دادند. در زمان تغییرات انطباق پذیری منبع قدرت خواهد بود.

دکتر مهدی جباریان

مطالب مرتبط با ۴۸ قانون قدرت

موج کوه / باشگاه موج

۴.۵/۵ - (۱۲۴ امتیاز)

برچسب ها

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن