استراتژیخود مدیریتی
موضوعات داغ

تفکر خارج از چارچوب چیست؟ [فواید و گام ها]

تفکر خارج از چارچوب به این معنی است که نسبت به قوانین و استانداردهایی که توسط دیگران به شما تحمیل می شود بی تفاوت هستید و کارها را به روش خودتان انجام می دهید.

انتظارات دیگران در جامعه، تجارت و روابط شما چندان برای شما نگران کننده نیست. شما طبق قرارداد مهار نشده اید و دنیا را از دریچه قوانین، انتظارات یا حکومت نمی بینید. این فقط در مورد شورش نیست؛ شما نیز تمایلی به تحمیل کدهای رفتاری بر دیگران ندارید.

این ویژگی به خوبی به خلاقیت و نوآوری کمک می‌کند، زیرا احساس نمی‌کنید به روش‌های خاصی برای تولید کار یا تطابق با وضعیت موجود مقید هستید. این یکی توسط پیشگامان الهام بخش – برای خوب و بد – به اشتراک گذاشته شده است.

فواید تفکر خارج از چارچوب

  • ایده ها به طور طبیعی به سراغ شما می آیند. مشکلاتی که با آنها روبرو می شوید از منظری تازه و بدون بار قوانین و انتظارات به آنها نگاه می شود.
  • شما مخل هستید، به روشی خوب. ویژگی‌های بی‌تفاوت با پیش‌بردن مرزهای آنچه مورد انتظار و ممکن است مرتبط است.
  • یک سبک بی تفاوت می تواند تحسین، حسادت و احترام کسانی را که با احتیاط بیشتری زندگی می کنند برانگیزد.

نقاط کور تفکر خارج از جعبه

  • قوانین وجود دارند که باید شکسته شوند، اما آنها به دلیلی ایجاد شده اند: گاهی اوقات وقتی مرزها تحت فشار قرار می گیرند، همه چیز بسیار اشتباه می شود.
  • عدم مقید بودن به قوانین ناگفته اجتماعی به این معنی است که معمولاً بدون اینکه قصدی داشته باشید، می توانید روی انگشتان پاهای دیگران قدم بگذارید یا باعث توهین شوید.
  • برنامه ریزی پروژه ها پیرامون متفکران خودجوش دشوار است، به خصوص زمانی که آنها بر اساس برنامه زمانی خود عمل می کنند.
تفکر خارج از چارچوب

چگونه خارج از چارچوب فکر کنیم

۱) مثل یک شورشی صحبت کنید.

این بدان معنا نیست که شما باید مانند یک ملوان شروع به فحش دادن کنید یا در اوقات فراغت خود به تمرین شعر ضربتی بپردازید.اما اگر فردی معقول و متمرکز بر قوانین هستید، چرا سعی نکنید هر چند وقت یکبار موهای خود را رها کنید؟ با استفاده از عباراتی مانند “من احساس می کنم که …” “بیایید مرزهای این را تغییر دهیم” یا “ما امروز کارها را کمی متفاوت انجام می دهیم” را آشکار کنید.

بعد از مدتی شروع به فکر کردن متفاوت خواهید کرد و نگرش بی دغدغه تری نسبت به چیزهایی که معمولاً شما را تحت فشار قرار می دهند به ارمغان می آورید.

۲) شورشیان را مطالعه کنید.

به زندگی رهبران متفاوت در زمینه های مختلف نگاه کنید و به آنچه باعث موفقیت آنها می شود فکر کنید.

به نظر شما کدام ویژگی ذاتی شخصیت آنهاست و فکر می کنید کدام ویژگی ها عمدا انجام می شود؟ کدام ویژگی را می توانید برای یک یا دو روز امتحان کنید؟

چه در تجارت، هنر، سیاست یا حوزه های دیگر، اکثر مردم حداقل یک پیشگام سرکش را تحسین می کنند – از نحوه انجام کارها چه می توانید بیاموزید؟

۳. به دل خود اعتماد کنید.

برای تصمیم‌گیری‌های خاص، با احساسات دلخواه خود پیش بروید. البته باید این کار را با خیال راحت انجام دهید، بنابراین آن را برای تصمیم گیری های کوچکتر که عواقب اشتباه آن چندان وخیم نیست ذخیره کنید.

اما اگر گهگاه تمرین کنید که تمایل خود را برای پیروی از نظم ساختاریافته یا چارچوب های تصمیم گیری رها کنید، یاد خواهید گرفت که بیشتر به خود اعتماد کنید و کمتر از عدم اطمینان بترسید.

یک یادداشت چسبنده، که به خوبی در نزدیکی محل کار شما قرار گرفته است، ممکن است به شما یادآوری کند که وقتی به دنبال پاسخ هستید، خود به خود بیشتر فکر کنید.

۴) نظر دیگران را نادیده بگیرید.

گفتن این کار آسان تر از انجام دادن است، اما آگاهانه به خود یادآوری کنید که شما کسی هستید که کنترل می کنید، توانایی شما برای تفکر مستقل را افزایش می دهد.

جستجوی بازخورد از دیگران همیشه ایده خوبی است و شما نمی خواهید اقتدار کسی را تضعیف کنید یا به طور غیرمنصفانه او را از فرآیندی که معمولاً بخشی از آن هستند حذف کنید. اما انرژی ذهنی برای نگرانی در مورد آنچه دیگران فکر می کنند هدر می رود.

مطالب مرتبط

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن