استراتژیبدون دسته بندی

آشنایی با مشاوره استراتژی

مشاوره استراتژی با استفاده از دانش عمیق صنعت برای ارائه بهترین نتایج به سازمانها در مورد تصمیمات سطح بالا کاربرد دارد. این یک نوع از مشاوره مدیریت می باشد که به طور کلی در بالاترین سطح شرکت استفاده میشود.

در مشاوره استراتژی، بررسی صنعت، محیط داخلی شرکت، روندهای کلان، شایستگی های محوری، مزیت رقابتی و سایر موارد صورت می پذیرد تا درک عمیقی از شرایط یک شرکت به دست آید.

فروشگاه موج کوه

به طور مثال یک شرکت را فرض کنید که در یک بازار کاهشی به دنبال به دست آوردن پول از طریق واگذار کردن بخشی از خطوط تولید خود است. کدام خط تولید باید تعطیل و واگذار شود؟ درآمد حاصله از واگذاری باید در کدام قسمت صرف شود؟ روند انتقال منابع چطور انجام خواهد گرفت؟ سوالاتی از این دست باید توسط مشاوره استراتژی پاسخ داده شود.

مشاوره استراتژی چیست؟

مشاوره استراتژی نوعی خدمات مشاوره ای است که در درجه اول شامل اطلاع رسانی و مشاوره در بالاترین سطح یک سازمان میشود. دلایل زیر در درک اهمیت این خدمات به شما یاری خواهد رسانید:

فواید مشاوره استراتژی

دانش گسترده در حوزه مدیریت بازرگانی

مسئولیت یک مشاور استراتژی تمرکز بر فعالیت های سازمان شما و یافتن روشهایی برای ارتقای کسب و کار شماست. یک تحلیل درست و دقیق باعث میشود که شرکت بتواند بهترین مسیر ممکن بر اساس استدلال منطقی، طی کند.

کمک فکری به مدیریت ارشد

مدیریت یک سازمان هر روزه با حجم وسیعی از امور درگیر است. همین موضوع باعث میشود گاها فکر و بررسی های اساسی نادیده گرفته شوند. وظیفه مشاوره استراتژی در اینجا پر کردن خلا ایجاد شده است. یک مشاور می بایست نقش مغز تحلیلگر را ایفا کند.

بهینه شدن تصمیمات

ارزیابی دقیق باعث میشود که تصمیمات ضعیف به حداقل خود برسند. این تصمیمات ضعیف در صورتی که به عمل تبدیل شوند، می توانند برای سالیان طولانی یک شرکت را درگیر کرده و حتی آنرا به نابودی بکشانند. در اینجاست که استفاده از مشاوره استراتژی متعهد می تواند نجات بخش یک سازمان شود.

باید قبل از منفجر شدن بمب ها چاره ای اندیشید.

ایجاد کارآیی در هزینه ها

به کارگیری خدمات مشاوره استراتژی شما را قادر میسازد که هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی کنید. در این صورت بهتر می توانید روی کارهای روزمره سازمان تمرکز کرده و مشاور اطمینان می دهد که کارها به شکل اثربخش انجام میشوند.

فرآیند

بسته به شرایط موجود در یک کسب و کار فرآیند مشاوره استراتژی می تواند متفاوت باشد. هیچ گاه دو شرکت کاملا شبیه به هم نیستند، پس باید برای رسیدن به نتیجه ابتدا مسیر مناسبی طراحی شود. به عنوان نمونه برای بررسی مساله محور می توان به فرآیند زیر اشاره کرد:

  • شناسایی و تعریف مساله
  • ساختاربندی مساله
  • اولویت بندی موضوعات
  • طرح تحلیل و برنامه کاری
  • انجام تحلیل
  • ترکیب یافته ها
  • ایجاد توصیه ها و خلق مسیر

مشاوره استراتژی دکتر مهدی جباریان

مشاور استراتژی

دکتر مهدی جباریان

شماره تماس از طریق واتزاپ: 09121484170

EMAIL: mahdi.jabarian@ut.ac.ir

باشگاه موج / موج کوه

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن