بازاریابیبدون دسته بندیتکنولوژی

۱۳ راه عالی برای افزایش نرخ تبدیل

بهبود نرخ تبدیل اهمیت حیاتی برای موفقیت یک وب سایت دارد. داشتن نرخ تبدیل مناسب پایه و اساس حجم بالای فروش است. در این مقاله ابتدا درباره نرخ تبدیل صحبت می کنیم. سپس ۱۳ راه به شما معرفی خواهیم کرد که با استفاده از آنها می توانید نرخ تبدیل بیشتری ایجاد کنید.

نرخ تبدیل چیست؟

نرخ تبدیل به معنای تعداد تبدیل تقسیم بر تعداد بازدیدکنندگان است. به عنوان مثال اگر یک سایت تجارت الکترونیکی در ماه ۲۰۰ بازدیدکننده و ۵۰ فروش داشته باشد، برای رسیدن به نرخ تبدیل ۵۰ تقسیم به ۲۰۰ میشود که عدد ۲۵% به دست می آید.

فروشگاه موج کوه

تبدیل می تواند به هر اقدامی که می خواهید کاربر انجام دهد، اشاره کند. این می تواند شامل کلیک روی دکمه، خرید یا مشتری شدن باشد. وب سایت ها و برنامه ها معمولا چندین هدف تبدیل دارند و برای هر کدام یک نرخ در نظر گرفته میشود .

مهمترین موارد در الویت

اصلی ترین هدف شما چیست؟ دوست دارید مردم در وب سایتتان چه کاری انجام دهند؟ اگر هدفی ندارید، هیچ راهی هم برای بهبود سایتتان وجود نخواهد داشت. در اینجا منظور از هدف یک عمل است: ثبت نام، خرید، کلیک کردن روی چیزی، سفارش دادن یک محصول..

اگر هدف شما این است که مردم متن موجود در سایتتان را بخوانند، به یک هدف جدید نیاز دارید. در ادامه به ۱۳ راه برای بهبود نرخ تبدیل اشاره می کنیم:

۱۳ مسیر فوق العاده برای بهبود نرخ تبدیل

۱.انجام تست A / B

در املاک و مستغلات همه چیز مربوط به لوکیشن، لوکیشن و لوکیشن است. در بهبود نرخ تبدیل، تست، تست و تست می باشد. آزمایش بهترین روش برای کاهش خطر در تصمیم گیری است. این در حالیست که تیم اجازه نوآوری خواهد داشت.

در تست A / B ورودی ها از طریق دو عنوان تست می شوند.

هدف شما باید داشتن حداقل یک آزمایش و ترجیحا چندین تست A / B در هر زمان مشخص در سایت باشد. در بازاریابی، وب سایت یا طراحی محصول چیزی به نام عالی وجود ندارد و تنها راهی که می توانید به نتیجه برسید آزمایش کردن مداوم است.

تصمیم در مورد چیزی که باید تست شود.

بازاریابان معمولا حدس می زنند که روی چه عواملی باید تمرکز کنند. این در حالیست که باید سعی کنید بر اساس داده های موجود تصمیم گیری کنید. استفاده از گوگل آنالیتیکز یکی از این راههاست.

بعضی از عناصر موجود در یک صفحه وب به طور متوسط بیش از سایر عناصر تاثیرگذار هستند. موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • سرتیتر: یک تیتر قوی، قانع کننده و باورپذیر داشته باشید که پیشنهاد اصلی را تبلیغ کند. به قولی محصول در عنوان اصلی به فروش می رسد.
 • صفحه آرایی و پیمایش.
 • پیشنهاد: مشتری در ازای پول خود چه چیزی می گیرد؟
 • چند رسانه ای: افزودن یک فیم برای برقراری ارتباط با نکات کلیدی.
 • تغییر بنیادی: بعضی اوقات لازم است دو روش کاملا متفاوت با هم مقایسه شوند.

۲.ایجاد یک گزاره ارزش جذاب و روشن

پتانسیل نرخ تبدیل شما با توجه به ارزش پیشنهادی تعیین میشود. بسیاری از بازاریابان سعی می کنند با تغییر عناصر صفحه مانند رنگ و اندازه قلم، شکل دکمه ها، تصاویر، مشوق ها و غیره نتایج را بهبود بخشند، در حالیکه اولین قدم باید تمرکز بر تقویت پیشنهادات ارزش باشد.

توجه داشته باشید که بین ارزش پیشنهادی شرکت و محصول شما تفاوت وجود دارد. باید هر دو را مشخص نمایید. یک گزاره ارزش درست:

 • باید از پیشنهادات رقبا متفاوت باشد.
 • در حداقل یک مورد باید از آنها برتر باشید.

باید گزاره ارزش در کوتاه ترین شکل خود به مشتری منتقل شود. بهینه سازی گزاره ارزش یک فرآیند مداوم است که شامل شناسایی، بیان و آزمایش میشود.

۳.راه اندازی یک قیف فروش

سومین راهکار در بهبود نرخ تبدیل راه اندازی قیف فروش است. گاهی اوقات آنچه باعث تبدیل میشود این است که شما خیلی سریع برای خرید(ثبت نام، هر چیز دیگری) درخواست کنید.

هرچه محصول گرانتر و یا پیچیده تر باشد، مردم به مدت بیشتری برای آمادگی جهت تعهد نیاز دارند. هر چه رابطه شما با مشتری بیشتر باشد، احتمال خرید آنها نیز بیشتر خواهد بود.

بهبود نرخ تبدیل

بنابراین سرعت خود را کاهش دهید. قبل از درخواست فروش، ارزش و نتایج قبلی را ارایه کنید. فقط آدرس ایمیل آنها را بگیرید تا بتوانید به صحبت با آنها ادامه داده و آنها را به محل خرید نزدیک کنید.

۴. شعار تجاری ندهید.

سعی نکنید افراد را با زبان تجاری فانتزی و پیچیده فریب دهید. شما برای افراد می نویسید. این افراد هستند که وب سایت شما را می خوانند. مدیران بازاریابی و مدیران خرید نیز افراد هستند. برای شرکتها ننویسید، برای مردم بنویسید.

اینطور فرض کنید که در حال توصیف محصولتان برای یک دوست صمیمی هستید. مثل صحبت کردن بنویسید.

۵. به ایرادات رسیدگی کنید.

برای بهبود نرخ تبدیل مردم را بشنوید. مردم نسبت به پیشنهادات تردید می کنند و این طبیعی است. لیستی از همه تردیدها و اعتراضات احتمالی مشتریان خود ایجاد کنید. مرحله دوم، این اطلاعات را به نسخه فروش اضافه کنید تا تردیدها برطرف شوند. این لیست می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شما مشکل من را نمی فهمید.(مشکلاتی که محصول شما حل می کند توضیح دهید.)
 • چرا باید باور کنم؟(اعتبار، تجربه، جوایز و …خود را به نمایش بگذارید)
 • اینقدر نمی ارزد(دلایل قیمت خود را توضیح دهید.

۶. افزایش اعتماد

با یک مثال توضیح می دهیم. فرض کنید یک نفر به طور تصادفی در خیابان به سمت شما می آید و می گوید:”سلام. دوست داری یک iPad از من بخری؟ فقط ۵۰ دلار می فروشم.”

شما میدانید که این محصول خوبی است. اما احتمالا خرید پایین خواهد بود. چون به او اعتماد ندارید. ایجاد اعتماد یک گام مهم در بهبود نرخ تبدیل می باشد.

مدرس حوزه فروش زیگ زیگلار گفته است که مردم به ۴ دلیل از شما خرید نمی کنند:

 • نیازی ندارند.
 • پول ندارند.
 • عجله ندارند.
 • اعتماد ندارند.

در مورد سه دلیل اول نمی توان کار زیادی انجام دادم. اما جلب اعتماد شدنی است. عناصر اعتماد را به وب سایت خود اضافه کنید و شاهد بهبود نرخ تبدیل باشید.

اما سوال مهم در اینجا این است که چه چیزی باعث اعتماد مردم به یک وب سایت می شود؟ در ادامه یک لیست ارایه می دهیم که باید برای جلب اعتماد در وب سایت خود لحاظ کنید:

 • بررسی صحت اطلاعات سایتتان را آسان کنید. ارایه اطلاعات از شخص ثالت، ذکر آدرس فیزیکی، ارسال عکس دفاتر، …از جمله راهکارها در این بخش هستند.
 • نشان دهید که افراد معتمد و قابل اعتمادی با شما همکاری می کنند. عکس و بیوگرافی کارکنان خود را به اشتراک بگذارید.
 • راههای تماس ارایه دهید. شماره تلفن، ایمیل، شبکه های اجتماعی…
 • استفاده از سایت را آسان کنید.
 • محتوای وب سایت را به روز کنید. مردم اعتبار بیشتری برای سایتهایی که به روز هستند، قائل می شوند.
 • هر محتوای تبلیغاتی را به اشتراک نگذارید. در سبک نوشتن، صریح و صمیمی باشید.
 • از انواع خطاها پرهیز کنید. اشتباهات املایی و پیوندهای خراب به اعتبار شما لطمه می زنند.

۷. خرید از سایتتان را آسان کنید.

مسیر تجارت با شما تا حد ممکن باید آسان باشد. کاربران باید تا حد امکان راحت خرید کنند. به کاربران توضیح دهید که چه کاری باید انجام دهند.

گزینه های زیادی در اختیار کاربران قرار ندهید. پرکردن فیلدهای زیاد گیج کننده خواهد بود. مردم را مجبور نکنید که در سایت شما ثبت نام کرده و سپس خرید کنند. ارسال رایگان ارایه دهید. حمل و نقل رایگان برای بسیاری از مردم جذاب است.

۸. ارایه اطلاعات کافی

یک اشتباه رایج در بازاریابان این است که اطلاعات کافی در مورد محصولات و خدماتی که می فروشند ارایه نمی دهند.

بهترین راه برای فروش محصولات و خدمات، افزودن هر چه بیشتر اطلاعات در مورد آنهاست. صفحات، فیلمها و تصاویر. درست است که ۷۹% مردم اینها را نمی خوانند، اما هدف شما آن ۱۹% است که صفحات را خواهند خواند.

اگر کسی اطلاعات شما را بخواند و هنوز متقاعد نشده باشد، با مشکلی روبرو هستید. اما اگر کسی پس از خواندن یک چهارم اطلاعات متقاعد شد، می تواند از بقیه مطلب صرف نظر کرده و بلافاصله خرید کند. IDC یک شرکت تحقیقاتی در این زمینه می گوید، تا ۵۰% از فروش بالقوه به دلیل اطلاعات ناکافی از بین می رود.

۹. ارایه مدارک

برای اثبات ادعای خود مدارک ارایه دهید. ارایه مدارکی مانند توصیفات یک مشتری راضی، مطالعات تایید کننده ادعای محصول شما، بررسی اشخاص ثالث، نشان دادن کارکرد محصول…. یکی از راههای موثر در بهبود نرخ تبدیل است.

۱۰. برطرف کردن عوامل حواس پرتی

شما می خواهید مردم روی یک عمل تمرکز کنند و حواسشان پرت نشود. وجود تصاویر زیاد و گزینه های عملیاتی بیشتر باعث کاهش تبدیل میشود. در صفحات فرود و محصول، هر آنچه مربوط به اقدام کاربران نیست را حذف یا به حداقل برسانید.

 • منو را حذف یا کوچک کنید.
 • از شر ستونها فرعی و هدرهای بزرگ خلاص شوید.
 • تصاویر نامرتبط را حذف کنید.
 • ناوبری در صفحات فرود را حذف نمایید.

از خودتان بپرسید که چه چیزی می تواند باعث گیج شدن یک مشتری در صفحه شود.

۱۱. خودتان را با رقبا مقایسه کنید.

هر محصول و خدمتی رقبای خود را دارد. مردم هم اغلب محصولات رقبا را با هم مقایسه می کنند. با در نظر گرفتن این مورد، از آن به نفع خود استفاده کنید. محصولات خود را با محصولات رقیب قبل از استفاده کاربران مقایسه کنید.

البته مردم عموما موارد زیادی را مقایسه نمی کنند. آنها فقط به قیمت و ویژگی های اصلی توجه می کنند.

در زمان مقایسه سعی کنید بهترین مزیت خودتان را شناسایی کرده و روی آن تاکید داشته باشید.

۱۲. کاهش یا حذف ریسک

هر زمانی که یک معامله انجام میشود، خطر هم وجود دارد. معمولا فروشنده بیشترین خطر را متوجه خریدار می کند. اگر خطر بسیار زیاد به نظر برسد، خرید انجام نمیشود.

تضمینهایی برای از بین بردن یا کاهش خطرات ارایه شده احتمالی شما وجود دارد. ضمانت بازگشت وجه، ضمانت تعویض کالا، تحویل در کمتر از ۲۴ ساعت… از جمله روشهای کاهش ریسک و در نتیجه بهبود نرخ تبدیل خواهند بود.

۱۳. اضافه کردن مشوق ها برای اقدام فوری

آیا نشانه ای وجود دارد که باید فورا اقدام کرد؟ لحن ارایه، پیشنهادات و مهلت تعیین شده همه می تواند بر فوریت تاثیر بگذارد. نشان دادن کمبود، مثلا فقط ۲ صندلی خالی است، یا کمبود مربوط به زمان مثل آخرین روز برای خرید…

توصیه ما این است که دلیل کمبود باید معتبر باشد. به مشتریان خود دروغ نگویید. اگر کمبود جعلی باشد، مردم می فهمند و به شما اطمینان نخواهند کرد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

منبع
CXL
برچسب ها

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن