استراتژیبدون دسته بندی
موضوعات داغ

خلق مدل کسب و کار در 7 گام و 1 روز

خلق مدل کسب و کار یک گام ضروری برای رسیدن به نتایج مدنظر در تجارت است. ابتدا باید مشکلی که در پی حل آن هستید را مشخص کنید. سپس مشتریانی که مشکل برای آنان حل خواهد شد، تعیین نمایید. مجموعه ای از راه حل های ممکن ار تعریف کنید. بعد از آن نیز مجموعه ای از استراتژی های احتمالی کسب درآمد را برای آن راه حل تعریف کرده، آزمایش نمایید و مدل کسب و کارتان را انتخاب کنید.

خلق مدل کسب و کار

1. تعریف مشکلی که می خواهید حل کنید.

در این مرحله شما باید با بررسی مشکلی که می خواهید حل کنید، شروع کنید. این می تواند یک مشکل عملکردی یا حتی یک مساله عاطفی باشد. انتخاب خود را روی 3 مساله که محصول یا خدمت شما می تواند حل کند، محدود نگه دارید.

فروشگاه موج کوه

2.تعریف مشتریان

افرادی که این مساله را تجربه می کنند، چه کسانی هستند؟ مجموعه ای از 3 نوع مشتری برای مسائلی که در مرحله اول مطرح کردید تعریف نمایید. به طور ایده آل هر مساله باید با یک دسته از مشتریان متناسب باشد. ممکن است یک مشتری در یک زمان با چند مساله دست به گریبان باشد. یا برعکس، یک مساله توسط انواع مختلف مشتری تجربه شود.

3.مشتری اصلی و مساله اصلی را تعریف کنید.

شما باید یکی از سه نوع مشتری برتر شناسایی شده و یک یا چند مورد از مسائل اصلی را شناسایی کنید. اینجا نقطه است که نیاز به تمرکز خواهد داشت. یک مدل کسب و کار می تواند به طرق مختلف تکامل یابد. محدود کردن مسیر عمل می تواند منجر به اجرای بهتر و آزمایش مدل کسب و کار گردد. در پایان یک نوع مشتری اصلی یا یک مساله اساسی خواهید داشت که باید روی آن تمرکز کنید.

4.تعریف راه حل های ممکن

حداکثر 10 راه حل ممکن را لیست کنید. از بین این 10 مورد، سه مورد را که می توانید با سهولت و بدون امکانات مالی زیاد یا منابع زمانی(مدل کسب و کار ارایه شده در اینجا بسیار سریع و یکروزه است.) جدا کرده و یکی از این 3 تا را انتخاب کنید.

5. مجموعه ای از استراتژی های احتمالی کسب درآمد را برای آن راه حل تعریف کنید.

برای راه حل و نوع مشتری که انتخاب کرده اید، کالا یا خدمت تعریف کنید. برای آن محصول پنج استراتژی کسب درآمد مشخص نمایید. دو مورد بهتر را نگه دارید.

6. تست کنید و انتخاب کنید.

محصول و استراتژی درآمدزایی را آزمایش کنید و ببینید که کدام یک جواب می دهد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

منبع
4weekmba
برچسب ها

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن