استراتژیکسب و کار

۱۰ شرط اساسی برای یک کسب و کار موفق

کارآفرینی بدون درنظر گرفتن صنعت یک مسیر شغلی دشوار و در عین حال سودمند است. کسب و کار موفق در صنایع می تواند تعاریف گوناگونی داشته باشد، اما عادات و ویژگی های مشترکی وجود دارد که مشاغل پر رونق در آنها اشتراک دارند. در ادامه به ۱۰ ویژگی برجسته در این رابطه خواهیم پرداخت.

۱. تمایل به ریسک کردن

صاحبان کسب و کاری که تمایل به ریسک کردن دارند، بیشتر از کسانی که در حاشیه امنیت طی می کنند به موفقیت میرسند. مدیرعامل Absolute Reg اسمیت اعتقاد دارد شکست تنها شروع یک موفقیت می تواند باشد، کارآفرینان همیشه برای ایجاد تغییرات آماده اند.

۲. ارزش منحصر به فرد

ارایه ارزش منحصر به فرد به مشتریان کمک می کند تا یک شرکت مزیت رقابتی به دست آورده و تبدیل به کسب و کار موفق شود. همه نمی توانند ارزانترین قیمت را داشته باشند اما مطمئنا می توان بر سایر وجوه تمایز تکیه کرد. ارایه خدمات ویژه، پشتیبانی خوب، اجرای برنامه وفاداری….همه از چیزهایی هستند که تمایز خلق می کنند.

۳. سرسختی

آنچه برای هر نوع موفقیت از جمله کسب و کار موفق لازم است، سرسختی و پشتکار خواهد بود. سرسختی به شما امکان می دهد در سختترین دوران مقاومت کنید و از بهترین زمانها بیشتر بهره را ببرید. همیشه فراز و نشیب ها در طول زندگی وجود خواهند داشت. اما مطمئنا این بالا و پایین در کسب و کار بیشتر است. اگر صبر و استقامت دارید به شما تبریک می گوییم.

۴. رویکرد مشتری-مداری

بسیاری از مشاغل با اهداف شخصی خود درگیر میشوند و کسانی که بیشتر اهمیت را دارند- یعنی مشتریان- از دست می دهند. یک چیز مشترک در کسب و کار موفق تمرکز بر مشتری است. فرهنگ تمرکز بر مشتری باید در سازمان ایجاد شود و همه بر روی این نیازها تمرکز کنند. ارایه محصولات با کیفیت باعث میشود دیدگاه مردم نسبت به شرکت مثبت باقی بماند.

۵. بازاریابی خوب

کسب و کار موفق استراتژی بازاریابی خوبی دارد. اینجا جایی است که بیشترین موفقیت حاصل میشود. کلید استراتژی بازاریابی شما این است که تا جای ممکن از کانالهای بازاریابی استفاده کنید. استفاده از انواع وسایل تبلیغاتی که شما را به سوی مشتریان هدف هدایت می کند عالیست.

۶. چشم انداز قوی

به قول سانتزو در هنر جنگ، جنگیدن بدون استراتژی تنها سروصداییست قبل از شکست. اکثر کسب و کارهای موفق یک هدف نهایی قوی دارند که هر روز برای رسیدن به آن تلاش می کنند. تعیین اهداف کوتاه مدت، بلندمدت و میان مدت باعث میشود هر روز تلاش کنید. این نیرویی محرکه یک شرکت خواهد بود.

۷. رهبران پرشور

رهبر پرشور ستون فقرات یک کسب و کار موفق است. یکی از ویژگی های کلیدی در اینجا رهبر یا تیم رهبری است که اشتیاق دارد. اشتیاق به دیگران سرایت می کند و باعث میشود همه از کار کردن لذت ببرند. کسی که از کار کردن لذت ببرد، دلیلی برای خسته نشدن نخواهد داشت.

۸. کارکنان توانمند

کارکنان نقش مهمی در موفقیت و پیشرفت یک کسب و کار ایفا می کنند و مهم این است که آنها با ماموریت شرکت خود هماهنگ باشند. کارکنان باید قدرت تصمیم گیری و مهارت کافی برای انجام کار داشته باشند. بهترین رویکرد روش مشارکتی خواهد بود.

۹. تطبیق پذیری

دایناسورها با وجود جثه های بزرگ منقرض شدند، اما موجوداتی که توان انطباق بهتری داشتند توانستند به بقای خودشان ادامه دهند. سازگاری با تغییرات در دنیای کسب و کار شرط بقا و موفقیت برای یک تجارت است.

۱۰. تنوع

تنوع امروزه از اهیمت ویژه ای برخوردار است، زیرا مصرف کنندگان و مشاغل به طور یکسان قصد دارند فراگیرتر و دارای حضور اجتماعی بیشتری باشند. تنوع در کنار هماهنگی و نوآوری می تواند آینده یک کسب و کار را شکل دهد.

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
فروشگاه ورزشی موج کوهلوازم کوهنوردی، کمپینگ، آمادگی جسمانی، سنگنوردی
بستن
بستن