سیاست

تیموکراسی چیست؟ (ویژگی های تیموکراسی)

سلطنت، دموکراسی، کمونیسم، سوسیالیسم – شما در مورد محبوب ترین اشکال حکومت شنیده اید، اما مطمئناً همه آنها را نمی شناسید. انواع مختلفی از حکومت ها وجود دارد که در درجه اول تئوری هستند. برخی از آنها هنوز اتفاق نیفتاده اند و شاید بسیاری هرگز اتفاق نیفتند. برخی از دولت های نظری توسط کسانی کنترل می شوند که فناوری آن تمدن را توسعه می دهند. برخی دیگر توسط دانشمندان و محققانی کنترل می شوند که بر این امر نظارت می کنند که کدام فناوری ممکن است روزی ساخته شود. تیموکراسی فقط توسط افرادی ساخته می شود که صاحب زمین و ثروت هستند و کسانی که حکومت می کنند معمولاً به دلیل جاه طلبی یا افتخار این کار را انجام می دهند.

تیموکراسی یعنی چه؟

تیموکراسی در سیاست ارسطو دولتی است که در آن فقط صاحبان دارایی می توانند در حکومت شرکت کنند. اشکال پیشرفته‌تر تیموکراسی، که در آن قدرت کاملاً از ثروت و بدون توجه به مسئولیت اجتماعی یا مدنی ناشی می‌شود، ممکن است در شکل خود تغییر کند و به یک پلتوکراسی تبدیل شود که در آن ثروتمندان حکومت می‌کنند.

فروشگاه موج کوه

این شکل از حکومت ایده ای بود که فرمانروای آتنی سولون در قرن ششم قبل از میلاد آن را تصور کرد. او یک نظام تیموکراسی ایجاد کرد و حاکمان را بر اساس سلسله مراتبی با چهار طبقه در درون جمعیت تمدن به حکومت خود راه داد. به عنوان مثال، اگر شما یک کارگر یدی بودید، عضوی از طبقه «تت ها» تیموکراسی به حساب می آمدید. تت ها پایین ترین پله نردبان بودند و بنابراین نمی توانستند به منصب انتخابی نزدیک شوند. با این حال، عضویت در فقیرترین طبقه حداقل یک مزیت داشت که بسیاری آن را دوست دارند – تتت ها هرگز مالیاتی پرداخت نکردند.

طبقه بعدی روی نردبان به نام زئوگیتا شناخته می شد. اینها کشاورزان زمین بودند. کلاس آنها به چند روش مختلف تعریف شده بود که همه آنها قابل اجرا بودند. برای اینکه عضوی از این ردیف در نظر گرفته شوید، باید صاحب حداقل یک جفت حیوان بارکش باشید. شما نیاز به تولید حداقل دویست بوشل محصول در سال داشتید (این نیاز اولیه بود). اگرچه مجبور بودید مالیات بپردازید، اما می‌توانید انتظار داشته باشید که مناصب کوچکی داشته باشید که هیچ کس در سطوح بالاتر هرگز نمی‌خواهد. شما همچنین می‌توانید زره‌ها را بخرید، و بنابراین زئوگیتاها می‌توانند به عنوان هوپلیت در ارتش خدمت کنند.

اگر شما فقط صد بشکه بیشتر در سال تولید می‌کردید – به طور دقیق، سیصد بشکه – عضوی از کلاس شوالیه‌ها یا هیپی‌ها بودید. به دلیل پول اضافی می توانستید اسلحه و زره و سواره نظام بخرید. اعضای این رده می توانند انتظار داشته باشند که احترام زیادی را به خود اختصاص دهند، و باز هم می توانید دفاتری را کمی بالاتر از نردبان داشته باشید.

بالاترین سطح تیموکراسی سولون – برای این آماده باشید – پنتاکوزیومدیمنی بود. ادامه دهید و سعی کنید آن را پنج بار سریع بگویید. اعضای پنتاکوزیومدیمنی سالانه پانصد بوشل کالا تولید می‌کردند و آنها می توانستند رتبه ژنرالی را داشته باشند. از آنجا که شما در جامعه باستانی آتن به چنین سطح بالایی از رفاه رسیده اید، می توانید تلاش کنید تا خود را در موقعیت های بسیار عالی در دولت قرار دهید. آنها شامل معابد، شورای 400، شورای آرئوپاگوس، و نه آرکون و خزانه دار بودند.

اگرچه دموکراسی صراحتاً یک سیستم ردیفی را در مورد میزان دارایی یا ثروت شما در ازای مدارک دولتی پیشنهاد نمی کند، اگر هر دو را داشته باشید، بدیهی است که شانس شما برای به دست آوردن مقام به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

ویژگی های تیموکراسی

قبل از تفکرات مربوط به تیموکراسی که افلاطون و ارسطو آنرا مطرح کردند، سولون یونانی نیز اولین کسی بود که توصیفی از نظام تیمور ارائه کرد.

او از آن به عنوان رسمی شبیه به الیگارشی یاد کرد که در آن شهروندان سطحی از مشارکت در سیاست را خواهند داشت که متناسب با طبقه اجتماعی آنها و ظرفیت متریک تولید آنها برای یک سال است.

از نظر افلاطون تیموکراسی نوعی از حکومت است که در آن قدرت سیاسی به طور مستقیم با میزان دارای ها ارتباط دارد.

در گذار به سوی دموکراسی نیز از تیموکراسی به عنوان یک مرحله یاد شده است.

افلاطون تیموکراسی را یکی از اشکال حکومت منفی یا ناعادلانه می‌دانست که می‌تواند دولت را فاسد کند تا آن را به نظام‌های بسیار بدتری برساند.

نظام تیموکراسی می‌تواند به شکلی منفی به شکل دیگری از حکومت انحصاری مانند پلوتوکراسی تکامل یابد، که در آن ثروتمندان و مالکان، که قبلاً با قدرت ساخته شده‌اند، شروع به استفاده از آن برای تنها هدف افزایش ثروت خود می‌کنند.

یکی دیگر از جنبه های رایج تیموکراسی که عمدتاً در شهر یونانی اسپارت آشکار شد، نظامی گری بود.

در جامعه‌ای که ویژگی‌های نظامی بالاترین سطوح سلسله مراتب را نشان می‌دهد، مشارکت در دولت به وضعیت نظامی هر یک از اعضای آن محدود می‌شود.

افلاطون در کتاب جمهوری پنج رژیم را توصیف می کند (که چهار رژیم ناعادلانه هستند). تیموکراسی (کتاب هشتم، 545 ب – 550 ب) به عنوان اولین رژیم “ناعادلانه” ذکر شده است.

منابع: politicopia / lifepersona

5/5 - (2 امتیاز)

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن