استراتژیبدون دسته بندیخلاصه کتابخود مدیریتیمدیریت
موضوعات داغ

خلاصه کتاب اثر مرکب

اثر مرکب راهکار رسیدن به موفقیت بر اساس تغییرات کوچک را ارایه می دهد.

اثر مرکب نوشته دارن هاردی در حوزه کتابهای مرتبط با بهره وری قرار می گیرید. نتایج بزرگ از حرفها یا ژست های بزرگ به دست نمی آیند. بلکه این دست آوردها از اقدامات کوچک و تعمدی حاصل می شوند. اقداماتی کوچک که ایجاد و تکرار میشوند تا به عادت تبدیل گردند. عادت، شخصیت را خواهد ساخت و شخصیت به سرنوشت شکل می دهد.

اثر مرکب در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. این کتاب اهمیت تصمیمات روزمره در هدایت ما به سمت اهداف زندگی را برجسته می کند. اثر مرکب به شما کمک می کند تا به سمت ایجاد حرکت، برنامه، عادتهای خوب و مقابله با محدودیت های خود حرکت کنید. سرانجام این کتاب به عنوان یک کتاب پرفروش در نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال تبدیل شد و رویکردهای “سریع ثروتمند شدن” در زمینه تجارت را به چالش کشید.

این کتاب مجموعه ای از اصول اساسی برای دستیابی به موفقیت در همه جنبه های زندگی به شما ارایه می دهد: روابط شخصی، کارهای حرفه ای و انگیزه های فردی. این اصول با سالها ملاقات و مصاحبه با برخی از موفق ترین افراد جهان پشتیبانی شده است. در ادامه، خلاصه کتاب در شش فصل تنظیم و نکات اساسی هر یک از این فصول به شما ارایه می گردد.

اثر مرکب

اثر مرکب نوشته دارن هاردی

فصل یک: اثر مرکب در عمل

دارن هاردی کتاب را با معرفی مهمترین مفهوم برای درک خواننده آغاز می کند: اثر مرکب. هاردی اثر مرکب را به عنوان “اصل برداشت پاداشهای کلان از مجموعه انتخابهای کوچک و هوشمندانه” توصیف می نماید. وی استدلال می کند که انجام مداوم انتخاب دقیقتر، در طول یک دوره طولانی، همان چیزی است که موفقترین افراد جهان را به پیروزی میرساند.

آیا ترجیح می دهید که ۳ میلیون دلار به دست آورید یا یک سنت که برای ۳۱ روز، هر روزه ارزش آن دو برابر میشود. ما به عنوان یک انسان سود فوری را می خواهیم و بیشتر افراد گزینه اول را انتخاب می کنند. با این حال، اگر هدف اصلی شما موفقیت هر چه بیشتر باشد، گزینه دوم بهتر خواهد بود. با گزینه دوم، در پایان روز ۳۱، ده میلیون دلار خواهید داشت.

موفقیت به سرعت اتفاق نمی افتد. به عنوان مثال پس از ۱۹ روز شما تنها ۵۲۴۳ دلار خواهید داشت. در این مرحله، ممکن است فکر کنید که گزینه دوم انتخاب بدی بوده است. با این هم باید به تصویر بزرگتر و هدف بلند مدت بنگرید.

گزینه دوم دارای بهره مرکب است. ما می توانیم با تصمیم گیری صحیح و مداوم در مدت زمان طولانی، در زندگی به سودهای مرکب دست یابیم.

هاردی خاطر نشان می کند که برای اینکه از مزایای اثر مرکب بهره مند شویم باید صبور بوده و ایمان خود را حفظ کنیم. ترکیب هر روزه بر ما تاثیر می گذارد، بنابراین باید از آن برای منافع خود استفاده کنیم.

این اصل برخلاف ضرب المثل فارسی “سیلی نقد به از حلوای نسیه” است. اما آیا واقعا سیلی امروز بهتر از حلوای فردا خواهد بود؟ اگر فکر می کنید اینطور است، مجددا قسمت بالا را بخوانید.

دکتر مهدی جباریان

چگونه می توان این کار را شروع کرد؟

 • مسئولیت زندگیتان را بپذیرید.
 • شش مرحله مثبت که می توانید در زندگی روزمره خود اجرا کنید، بنویسید. مهم نیست که اینها چقدر کوچک هستند.
 • شش عمل منفی(هرچند کوچک) که مرتبا انجام می دهید را یادداشت کرده و سعی کنید آنها را ریشه کن کنید.
 • قسمتهایی را مشخص کنید که قبلا در آنها موفق می شدید اما تن آسایی جلوی پیشرفت در آنها را گرفته است.

فصل دو: انتخابها

اگر میخواهید بیشتر داشته باشید، مجبورید بیشتر باشید. موفقیت یک چیز نیست که به دنبال آن بگردید.

دارن هاردی

در فصل یک اهمیت انتخاب های کوچک که هر روز انجام می دهیم، به ویژه چگونگی ترکیب آنها در نتایج بسیار عالی زندگی برجسته شد. در این فصل هاردی در مورد چگونگی بهتر شدن در انتخاب ها به بحث می پردازد.

هاردی پاسخی زیبا و ساده ارایه می دهد. شما باید خلبان خودکار زندگی را متوقف کرده و به جای آن تصمیمات آگاهانه اتخاذ کنید. حرکت کردن در مسیر خلبان خودکار آسان است چرا که به فکر کمتری نیاز دارد، اما گاهی باید فعالانه تصمیم گرفت تا در مسیر اهداف قرار بگیریم.

تصمیم گیری آگاهانه به معنای آن است که باید مسئولیت روابط زندگی خود را بر عهده بگیرید. مسئولیت اشتباهاتی که مرتکب شدید بر عهده گرفته و درسی که این اشتباهات می تواند به شما بدهد را فرا بگیرید. مسئولیت شانستان را برعهده بگیرید. هاردی توضیح می دهد که شانس یک فرد مجموع آمادگی، نگرش، فرصت و عمل اوست. شانستان را بهانه نکنید، زیرا شمایید که بر شانس خود تسلط دارید.

شروع به ردیابی تمام تصمیمات کوچکی که روزانه می گیرید، کنید. آیا میخواهید بهره وری بیشتری داشته باشید؟ چند ساعت کار می کنید؟ چند ساعت پای تلفنتان می نشینید؟ دوش گرفتن شما چقدر طول می کشد؟ همه تصمیمات کوچک را بررسی کنید.

آخرین چیزی که هاردی پیشنهاد می دهد این است که فقط شروع کنید. همین حالا به این کارها برسید. هرچه زودتر این تغییرات اجرا شوند، سریعتر به عادت تبدیل شده و زودتر پاداش می گیرید.

چگونه می توانید این کار را آغاز کنید؟

 • منطقه ای از زندگی خود که نیاز به تغییر دارد را مشخص کنید.
 • قسمت هایی از این حوزه که مسئولیت آن را به عهده نمی گیرید، تایید کنید.
 • ردیابی حداقل یک رفتار مربوط به این حوزه از زندگی خود را شروع کنید.

فصل سه: عادت ها

ایجاد عادتهای جدید زمانبر است. صبور باشید. اگر شکست خوردید، خودتان را تنبیه نکنید، دوباره سعی کنید. مساله ای نیست، همه ما لغزش پیدا می کنیم. فقط باید دوباره حرکت کرده و استراتژی دیگری انتخاب نموده و تعهد و ثباتتان را تقویت کنید. با فشار آوردن پاداش بزرگی دریافت خواهید کرد.

دارن هاردی – اثر مرکب

عادت ها کارهایی هستند که ما به صورت خودکار انجام می دهیم، چرا که با تکرار تقویت شده اند. برای کنترل زندگی خود باید بر عادتهایمان مسلط شویم. شما باید عادتهای بد خود را از بین برده و عادتهای خوب جدید ایجاد کنید. این فصل از طریق لیست های روشن و مختصری از اقدامات مراحل مختلف این کار را معرفی خواهد کرد.

چگونه میتوانید مسئولیت عادتهای خود را بر عهده بگیرید:

 • شما باید تاثیر عادات مختلفتان را مشخص کنید. این کار با در نظر گرفتن اثر مرکب که پیش از این درباره آن صحبت شد، انجام میشود.
 • باید انگیزه قابل توجهی برای تغییر رفتارهای فردی خود شناسایی کنید.
 • اهداف قابل دستیابی برای خود تعیین کرده و تصور کنید که موفقیت مربوط به این اهداف چگونه خواهد بود.
 • عادت های بد که مانع شما میشود را از بین ببرید.
 • عادتهای خوبی ایجاد کنید تا به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کنند.

دارن همچنین توضیح می دهد که چگونه می توانید یک محرک مهم را شناسایی کنید. به عنوان یک فرد، باید ارزشهای اصلی خود را تعریف کنید. همچنینی باید چیز الهام بخشی پیدا کنید که به شما انگیزه می دهد. نیازی به عمیق بودن نیست، فقط باید شما را به سمت اهداف خود سوق دهد. سرانجام، بایست اهدافی کوتاه، جذاب و تحریک کننده ایجاد کنید.

چگونه می توانید عادات بد را حذف کنید؟

 • موارد محرک را شناسایی کرده و آنها را به عادات بد خود ارتباط بدهید.
 • این محرک ها را از محیط خود حذف کنید.
 • عادت بد را به عادت خوب که پاداشهای مشابه ایجاد می کند، عوض کنید. به عنوان مثال بازی کردن با دوستان به جای خوردن غذای ناسالم.
 • تصمیم بگیرید که آیا میخواهید فورا این عادت را تغییر دهید یا خیر. بعضی از عادت ها بهتر است به آرامی از بین بروند، در حالی که بعضی دیگر را باید فورا حذف کرد.

چگونه می توان عادات خوب ایجاد کرد؟

 • انگیزه شما همیشه در اولین روزی که تصمیم می گیرید تغییر ایجاد کنید، در بیشترین سطح خواهد بود.
 • از بین بردن بسیاری از موانع موجود بین خود و اقدام مورد نظر. مثلا خرید مواد غذایی اولیه سالم برای پخت غذای سالم.
 • به جای تمرکز بر چیزهایی که از دست می دهید، روی چیزهایی که به دست می آورید تمرکز کنید.
 • تغییر در عادت را علنی کنید. عمومی شدن عادات شما باعث فشار هم قطاران می شود.
 • مسابقات کوچک مانند شکستن رکوردهای قبلی خود را در نظر داشته باشید.
 • در صورت موفقیت در رسیدن به یک عادت خوب جشن بگیرید.

فصل چهار: تکانه – جنبش آنی

بسیاری از بهترین نیات ما به این دلیل شکست می خورند که یک سیستم برای اجرای آنها نداریم. باید نگرش ها و رفتارهای جدید شما در برنامه های روزمره گنجانده شود تا بر هر تغییر مثبت و واقعی تاثیر بگذارد. روال کاری به معنای چیزیست که هر روز بدون شکست به انجام میرسانید. به طور نمونه می توان به مسواک زدن یا بستن کمربند ایمنی اشاره کرد که فرد به طور ناخودآگاه انجام میدهد.

دارن هاردی – اثر مرکب

ایجاد عادتهای خوب برای تولید یک اثر مرکب مثبت ضروری است. با این حال، ما برای تحریک شرایط خود برای حفظ یک عادت خوب، به تکانه احتیاج داریم. این تکانه یا محرک تعادل شما را حفظ کرده و جلوی لغزشتان را خواهد گرفت.

چگونه می توانید آنرا ایجاد کنید؟

یک راه قدرتمند در اینجا تسلط بر برنامه های روزانه است. و مهمترین برنامه های معمول در آغاز و پایان روز شما می باشند. تا زمانی که صبح ها و عصرها را کنترل کنید، می توانید با قدرت شروع کرده و به پایان برسانید. یک شروع و پایان قوی بهترین شانس شما برای پیروزی دایمی خواهد بود.

هاردی در اثر مرکب اشاره می کند که اگر یک روال دیگر نتایج قدرتمندی برایتان ایجاد نمی کند، از تغییر آن نترسید. اگر متوجه شدید که بخشی از برنامه شما تاثیر مثبتی ندارد، آن را با چیز مثبت دیگری جابجا کنید.

پس از بررسی ریتم شروع و پایان روزهای خود می توانید روی ریتمهای هفتگی، ماهانه و سه ماهه کار کنید. توجه داشته باشید که تغییرات مثبت و اندک اغلب بهتر از انفجارهای کوتاه مدت مثبت هستند. به علاوه، خود را با افراد حامی که تغییرات کوچکتان را درک می کنند احاطه کنید.

فصل پنج: تاثیرات

محیط اطراف به شدت روی انسان تاثیر می گذارد. بنابراین، هاردی در اثر مرکب توصیه می کند خود را در معرض محیطی قرار دهید که ایجاد اثر مرکب را آسانتر کند. قرار گرفتن در معرض یک محیط مثبت شامل کنترل اطلاعات جذب شده، ارتباطاتی که ایجاد می کنید و محیط فیزیکی اطراف شما میشود.

کنترل اطلاعات

مغز انسان یک ماشین پردازش اطلاعات است. دارن یک راه حل دو مرحله ای برای اطمینان از بهتر بودن اطلاعات در ذهن شما ارایه می دهد. اول اینکه جلوی زباله ها را بگیرید. سعی کنید زیاد به اخبار و رسانه ها توجه نکنید. دوم، اطلاعات خوب مانند کتاب و کتابهای صوتی در اختیار مغز قرار دهید.

دنبال کردن اخبار برای تحلیل بهتر محیط کلان گاها لازم است. اما باید حد تعادل و رسانه درست را انتخاب کرد.

دکتر مهدی جباریان

کنترل افراد پیرامون

هاردی به مطالعه ای استناد می کند که نشان می دهد افرادی که با آنها معاشرت می کنیم می توانند ۹۵% موفقیت یا شکست ما را در زندگی تعیین کنند. بنابراین، ما باید رابطه دوستی خود را کنترل کنیم. ما باید بررسی کنیم که آیا اطرافیان ما حمایت کننده و الهام بخش هستند؟ اگر اینگونه نیست، دلیل آن کدام است؟ سعی کنید از این افراد فاصله بگیرید. سپس هاردی پیشنهاد می کند دوستان خیالی برای خود تصور کنید که در رسیدن به اهداف زندگی شما الهام بخش باشند. وی توصیه می کند که به جای کمیت روی کیفیت تمرکز داشته باشیم.

در راستای این هدف، باید افرادی را شناسایی کرد که اهداف، ارزشها و عزم راسخ مشابه شما داشته باشند. یافتن این افراد به شما در ایجاد مسئولیت کمک خواهد کرد. بعلاوه بایست مربیان و مدیرانی یافت که بتوانند در چگونه رسیدن به نتیجه راهنما باشند. آنها باید در جایگاهی باشند که دوست دارید در آینده داشته باشید.

کنترل محیط خود

در این بخش کوتاه اثر مرکب، هاردی درباره محیط های فیزیکی و ذهنی صحبت می کند. ما باید همه نابسامانی های ناقص و مسموم را از نظر روانی و جسمی که بر زندگی تاثیر می گذارند، حذف کنیم.

فصل شش: شتاب دادن

علاوه بر درگیر شدن با تمامی مراحل تعیین شده توسط دارن هاردی ، ما میتوانیم با استفاده از مقدار کمی انرژی و فکر بیشتر، نتایج را چند برابر کنیم. به موانع باید به عنوان فرصتهایی برای غلبه بر آنها باید نگریست. این زمانهایی است که رشد واقعی اتفاق می افتد. زمانهایی که شرایط آسان هست را باید به عنوان گرم کردن برای موانع در نظر گرفت.

علاوه بر آن تنها کسی می تواند بر موانع پیروز شود که بتواند خارج از چارچوب فکر و عمل کند. شما می خواهید با یک فرد عادی متفاوت باشید. پس باید متفاوت بیاندیشید. همیشه سعی کنید بیش از انتظارات خود باشید. بیش از انتظارات بودن موفقیت شما را چند برابر می کند.

گامهای عملی

 • سه بخش از زندگی که می توانید بیشتر تلاش کنید را پیدا کرده و برای بیشتر بودن برنامه ریزی کنید.
 • سه بخش از زندگی که می توانید فراتر از انتظارات عمل کنید را تعیین کنید و سپس برای آن برنامه ریزی نمایید.
 • راههای متمایز شدن را پیدا کنید.
 • حداکثر استفاده از موقعیت ها و فرصتها را در نظر داشته باشید.

مطالب مرتبط با خلاصه کتاب اثر مرکب

باشگاه ورزشی موج / موج کوه

چطور بود؟

User Rating: ۵ ( ۱ votes)
برچسب ها

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن