سیاست

اکت سیاسی یا کنش گرایی چیست

کنش گرایی اقدامی به دلیل یک علت است، عملی که فراتر از آنچه مرسوم یا معمول است می رود. این اقدام ممکن است فعالیت خانه به خانه، رادیو جایگزین، جلسات عمومی، تجمعات یا روزه گرفتن باشد. دلیل یک اکت ممکن است حقوق زنان، مخالفت با یک کارخانه یا صلح جهانی در نظر گرفته شود.

کنش گرایی نقش عمده ای در پایان دادن به برده داری، به چالش کشیدن دیکتاتوری ها، محافظت از کارگران در برابر استثمار، حفاظت از محیط زیست، ترویج برابری برای زنان، مخالفت با نژادپرستی و بسیاری از مسائل مهم دیگر ایفا کرده است. اکت یا کنش گرایی همچنین می تواند برای اهدافی مانند حمله به اقلیت ها یا ترویج جنگ مورد استفاده قرار گیرد.

فروشگاه موج کوه

کنشگری در طول تاریخ، در هر نوع نظام سیاسی وجود داشته است. با این حال، هرگز مانند سیاست های متعارف، با توجه به حاکمان، جنگ ها، انتخابات و امپراتوری ها، از سوی مورخان مورد توجه قرار نگرفته است. فعالان معمولاً سیاست‌ها و شیوه‌ها را به چالش می‌کشند و برای دستیابی به یک هدف اجتماعی تلاش می‌کنند، نه برای کسب قدرت. فعالیت های زیادی در پشت پرده انجام می شود.

کنش گرایی انواع مختلفی دارد، از گفتگوهای رودررو گرفته تا اعتراضات گسترده، از رفتار اصولی تا غیرصادقانه، از درخواست های مؤدبانه تا مداخله ، و از اعتراضات مسالمت آمیز تا حملات خشونت آمیز. کنش گرایی به خوبی تعریف نشده است، بنابراین افراد مختلف اغلب ایده های متفاوتی در مورد آنچه که کنش گرایی را تشکیل می دهد دارند.

کنش گرایی لزوماً چیز خوب یا بدی نیست. همه چیز به علت و اعمال و قضاوت فرد در مورد آنچه ارزشمند است بستگی دارد. ممکن است یک نفر بگوید که اعتراض دفاع ارزشمندی از آزادی است و دیگری ممکن است بگوید که این یک حمله خطرناک به حقوق بشر می باشد.

دو روش برای کنش گرایی

دو روش برای مواجه شدن با موضوعات در این زمینه عنوان شده ات

  • رویارویی ازطریق اکت یا کنش اجتماعی
  • رویایی از طریق اکت سیاسی

اکت سیاسی چیست

کنش یا اکت سیاسی دارای دو فرم می باشد. شکل اول رسمی و شکل دوم غیر رسمی است.

شکل رسمی اکت سیاسی

  • مشارکت در انتخابات و رای دادن
  • درخواست از مقامات دولتی
  • به دست آوردن یا حفظ یک کرسی در سیستم حاکمیتی

شکل غیر رسمی اکت سیاسی

  • شرکت در نشست های رو در رو با مقامات رسمی
  • نوشتن در روزنامه ها
  • ارسال ایمیل و کمپین های تلفنی
  • رفتن به تظاهرات و گردهمایی ها
  • سایر چیزهای مشابه با موارد فوق

شهروندان فعالیت های گوناگونی در جهت تغییر عملکرد مقامات دولتی می توانند انجام دهند. این فعالیت ها می تواند در سطح منطقه ای، شهری یا ملی باشد.

مطالب مرتبط

منابع: prezi / bmartin

۲/۵ - (۱ امتیاز)

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن