استراتژی

۱۰ مورد از فواید مدیریت استراتژیک

حتماً با نمونه های متعددی در مورد کسب‌وکارهای مختلف برخورد کرده‌اید که در مورد چگونگی غلبه بر چالش‌های مرتبط با فرآیند خود با موفقیت صحبت می‌کنند. اما چه چیزی در بین همه آنها مشترک است؟ رویکرد مدیریت استراتژیک آنها به خوبی تعریف شده است یا در نهاد عملکرد آنان قرار دارد. این باعث می شود این شرکت ها بتوانند از فواید مدیریت استراتژیک بهره مند شوند.

مدیریت استراتژیک یک مفهوم محبوب در بین صاحبان مشاغل است و اکثر شرکت ها اهمیت آن را درک می کنند. شرکت ها صرف نظر از اندازه خود، موقعیت خود را تجزیه و تحلیل کرده و استراتژی هایی را برای به دست آوردن منافع مالی و غیر مالی توسعه می دهند. این کمک می کند تا اهداف و چشم انداز یک سازمان برآورده شود، رقابتی بماند و در درازمدت از همه چالش ها جان سالم به در ببرد.

مدیریت استراتژیک بر چندین حوزه تجاری و رشد بلندمدت کسب و کار تأثیر می گذارد. زمانی که کسب و کارها به مدیریت استراتژیک متعهد شوند، احتمالاً به موفقیت بیشتری دست خواهند یافت. در ادامه پیرامون چند مورد از فواید مدیریت استراتژیک بحث می کنیم:

فواید مدیریت استراتژیک از دیدگاه مالی

مدیریت استراتژیک منجر به سود، فروش و بهره وری بالاتر در شرکت ها می شود. فواید مدیریت استراتژیک از منظر مالی عبارتند از:

مدیریت سودآوری

مدیریت استراتژیک مدیران ارشد را قادر می سازد تا از مدیران بخش بازخورد دریافت کنند. این بازخورد به آنها کمک می کند تا تنگناها را در سطوح مختلف سلسله مراتبی در سازمان درک کرده و اقدامات مربوطه را برای بهبود سود انجام دهند.

بر اساس شرایط موجود، مدیریت ارشد می تواند چشم انداز استراتژیک خود را توسعه داده و منافع مالی را بهبود بخشد. نمونه ای از LG Electronics مستقر در کره جنوبی را در نظر بگیرید. این شرکت تقریباً دو دهه پیش با رقابت سخت و سودآوری پایین روبرو بود.

استراتژی قیمت گذاری آن برای ارائه محصولات با هزینه کمتر در مناطق حاشیه ای به افزایش درآمد و حجم فروش کمک کرد. همچنین روی بهبود دیده شدن برند کار کرد که باعث شد ال‌جی در بسیاری از کشورها به یک نام آشنا تبدیل شود.

برنامه ریزی پرداخت بدهی

از آنجایی که مدیریت استراتژیک با اهداف بلندمدت سر و کار دارد، رهبران دارایی‌ها، بدهی‌ها و ارزش خالص موجود در ترازنامه را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا بدانند آیا می‌توانند هزینه‌ها را در بلندمدت تامین کنند یا خیر.

سازمان تمام اقدامات لازم را برای بهینه سازی نسبت دارایی به بدهی و حفظ توان پرداخت بررسی می کند. برنامه ریزی پرداخت بدهی برای دستیابی به اهدافی مانند رشد و توسعه ضروری است.

نظارت بر نقدینگی

مدیریت استراتژیک به شرکت ها این امکان را می دهد که اطمینان حاصل کنند که جریان نقدی آنها با اهداف بلندمدت شان هماهنگ است. آنها آن را با پیگیری مداوم صورت های جریان نقدی یا گزارش های نقدینگی بررسی می کنند.

شرکتی که با بحران نقدینگی مواجه است، اغلب روابط خود را با فروشندگان به دلیل تاخیر در پرداخت ها تیره می کند. کسب‌وکارها می‌توانند با اطلاع از وضعیت به موقع نقدینگی، فعالیت‌هایی را انجام دهند که منجر به سود پولی برای انجام عملیات می‌شود.

به عنوان مثال، سازنده خودروهای الکتریکی (EV) تسلا با پاناسونیک برای باتری های لیتیومی شریک شد. این شرکت همچنین یک کارخانه برای تسهیل تولید باتری افتتاح کرد.

سپس، سازنده باتری Maxwell Technologies را خریداری کرد. هدف کاهش هزینه باتری و کاهش قیمت فروش خودرو به مشتریان بود. این به بهبود جریان نقدینگی کمک کرد.

بهبود درآمدزایی

مدیریت استراتژیک مدیریت ارشد را قادر می سازد تا تغییرات لازم را در فرآیندهای عملیاتی موجود ایجاد کند. با نگاه کردن به استراتژی‌های رقبا، شرکت می‌تواند ایده‌های بهتری را توسعه داده و فرآیندهای خود را برای پیشی گرفتن از آنها تغییر دهد.

این به آن‌ها کمک می‌کند تا به دنبال ایده‌های نوآورانه‌ای باشند که می‌توانند از نظر درآمد برای شرکت مزایای بلندمدت داشته باشند. همچنین به جذب سرمایه گذاران بیشتر و حفظ روابط با سرمایه گذاران موجود کمک می کند.

از خطرات قانونی جلوگیری می کند

این شرکت ها می توانند سیاست های مرتبط با کارمندان، سیاست های تضاد منافع برای اعضای هیئت مدیره و سایر سهامداران شریک و سایر کنترل های داخلی به عنوان بخشی از فرآیند مدیریت استراتژیک در نظر بگیرند.

آن‌ها می‌توانند با ارائه‌دهنده بیمه، وکیل، و سایر متخصصانی که می‌توانند به حفظ انطباق قانونی کمک کنند، مشورت نمایند. مشاوره به جلوگیری از خطر مجازات ناشی از عدم انجام تعهدات قانونی کمک می کند.

فواید مدیریت استراتژیک از دیدگاه غیر مالی

مدیریت استراتژیک به سازمان اجازه می دهد تا در استراتژی های خود منطقی تر، واقع بینانه تر و سیستماتیک تر عمل کند.

احیای منابع انسانی

مدیریت استراتژیک اغلب شامل شیوه های کارکنان فعال است که به استخدام بهترین استعدادها و رقابت بیشتر کمک می کند. شرکت ها می توانند شرح وظایف دقیق را تهیه کنند، شیوه های استخدام را بهبود بخشند، بازخورد ۳۶۰ درجه ارائه دهند و اقدامات دیگری را انجام دهند که باعث ترک خدمات و افزایش رضایت کارکنان می شود.

طبق یک مطالعه موردی منتشر شده در Kesko Ltd.، یک شرکت بخش تجاری، توسعه استراتژی از یک سطح عمومی شروع شد و بعداً در سطح میدانی برای صنایع مختلف ابداع گردید. به دلیل اعتماد متقابل و همکاری بین اعضای درگیر، شرکت شاهد رشد فروش، تعداد مشتریان و سهم بازار بود.

شناسایی مشکلات

مدیریت استراتژیک امکان تجزیه و تحلیل دقیق از نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای سازمان را فراهم می کند. بر اساس مشکلات، شرکت می تواند اقدامات مربوطه مانند تغییر مدل قیمت گذاری، جذب نیروی بیشتر، افزودن کانال های توزیع و غیره را انجام دهد.

به عنوان مثال، یک رقیب جدید که یک مغازه در نزدیکی باز می کند می تواند تهدیدی برای تجارت شما باشد. می توانید کمپین های وفاداری، تخفیف ها، پیشنهادات ویژه و سایر استراتژی ها را به موقع برنامه ریزی کنید تا مشتریان خود را حفظ کنید.

تصمیم گیری بهتر

یکی از فواید مدیریت استراتژیک بهینه سازی تمصیم گیری است. با مدیریت استراتژیک می توانید در مدت زمان کوتاه تری تصمیمات بهتری بگیرید. به عنوان مثال، اگر فرصتی برای دستیابی به یک پروژه جدید پیدا کنید، می توانید تصمیم بهتری بگیرید که آیا منابع را در آن سرمایه گذاری کنید یا خیر. با توجه به اینکه یک پروژه با ایده های شما همسو است، می توانید برنامه ریزی کنید و منابع را به پروژه اختصاص دهید.

درک بهتر از استراتژی های رقبا

مدیریت استراتژیک سازمان ها را قادر می سازد تا تمام شیوه هایی را که رقبای خود دنبال می کنند بیاموزند. سپس می توانند استراتژی های خود را بدون تقلید از آنها اجرا کنند. این حرکت می تواند به تقویت کسب و کار شما و رسیدن به اهداف آگاهی از برند کمک کند.

برای مثال، HP در طول سال‌ها با اصلاح استراتژی بازاریابی و برندسازی مجدد گهگاه، مزیت رقابتی خود را حفظ کرد. این کمک کرد تا اطمینان حاصل شود که محصولاتش نیازهای تکنولوژیکی در حال تکامل مشتریانش را برآورده می کند.

پایداری بالاتر

با فروش در بازارهای جدید، به دست آوردن مشاغل جدید و افزودن محصولات جدید، وابستگی خود را به نهادهای فردی کاهش می دهید. در این صورت، سود شما به موفقیت یک محصول یا مشتری خاص بستگی نخواهد داشت.

اگر فقط چند مشتری دارید، ممکن است مجبور شوید کاملاً بر اساس شرایط آنها کار کنید تا از تعطیلی کسب و کار خود جلوگیری کنید.

منبع: techjockey

User Rating: Be the first one !

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن