سیاست

مقایسه دیکتاتوری و دموکراسی: ۷ تفاوت کلیدی

دیکتاتوری و دموکراسی از انواع نظام های سیاسی به شمار می روند. با این حال، تفاوت دموکراسی و دیکتاتوری فقط در دو اصطلاح یا واژه متفاوت نیست. این تمایزی است که ریشه در اجرای سیاست ها و عملیات اداری دارد. در حالی که دموکراسی بازنمایی صدای مردمی و رفاه مردم است، از سوی دیگر، دیکتاتوری سرکوب آن صدا به شمار می رود. این دومی ریشه در فساد قدرت به دست حاکمی دارد که کشور را مطابق میل خود هدایت می کند. درک این نوع اساسی از حکومت ها بسیار مهم است زیرا ترکیب سیاسی به طور مستقیم بر کیفیت و برابری زندگی مردم عادی تأثیر می گذارد. در ادامه این مطلب به مهمترین تفاوت های دیکتاتوری و دموکراسی اشاره خواهیم داشت:

۷ تفاوت دیکتاتوری و دموکراسی

معیاردموکراسی دیکتاتوری
تعریفحکومت مردمیک فرد یا گروه بر مردم حکمرانی می کند
ویژگی کلیدیمردم نماینده های خود را انتخاب می کننددیکتاتور به همه جنبه های کشور حکمرانی می کند
قدرتمردم قدرت نهایی را دارندهمه قدرت در دست دیکتاتور است
آزادیآزادی از نظر حقوق و تکالیف فراهم شده استآزادی در کار نیست
قضاوتیک سیستم قضایی سالمقدرت تأمین عدالت در دستان دیکتاتور است
دولتحاکمیت را ترویج می کندسلطه را تسهیل می کند
حقوقحقوق بشر برای بیان، رأی، اطلاعات، حقوق اجتماعی، حقوق فرهنگی و غیره.دیکتاتور از همه حقوق برخوردار است و مردم مظلوم هستند.

دموکراسی چیست؟

به بیان ساده، دموکراسی نوعی حکومت است که در آن مردم می توانند حرف خود را به شکل موثر به گوش دیگران برسانند. در واقع دموکراسی یک حکومت مردمی است. در اینجا مشارکت مردم از اهمیت بالایی برخوردار است که بدون آن ماهیت و هویت خود را از دست می دهد. مردم در این شکل از حکومت، صدای خود را نمایندگی می کنند و سهم برابری از فرصت ها را دریافت می کنند، چه به یک اقلیت مذهبی یا قومی تعلق داشته باشند. اینجا هرکسی حق دارد از دولت انتقاد کند. ویژگی های اصلی دموکراسی به شرح زیر می باشد:

فروشگاه موج کوه
  • آزادی بیان
  • حاکمیت مردم
  • سیستم قضایی آزاد و مستقل
  • حاکمیت قانون

دیکتاتوری چیست؟

دیکتاتوری نوعی حکومت است که در آن یک فرد یا گروهی از مردم بدون هیچ محدودیتی از قدرت لجام گسیخته برخوردارند. دیکتاتورها معمولاً برای رسیدن به قدرت سیاسی از ابزارهای قهری استفاده می کنند. آنها متعاقباً از طریق استفاده از خشونت، ترور، و تعلیق حقوق شهروندی، دولت خود را حفظ می کنند. آنها همچنین از ابزارهای مختلفی مانند انتشار اطلاعات نادرست برای حفظ حکومت خود استفاده می نمایند. همه اینها به دیکتاتور کمک می کند تا کشور را در جهت دلخواه خود اداره کند، هرچند ممکن است به قیمت رفاه عمومی تمام شود. از مهمترین ویژگی های دیکتاتوری به موارد زیر می توان اشاره کرد:

  • حکومت یک فرد واحد
  • سرکوب آزادی فردی
  • عدم حاکمیت قانون: در این نوع حکومت نوعی هرج و مرج ناشی از حکومت وجود دارد.
  • عدم حضور قوه قضائیه

منبع: leverageedu

۴.۷/۵ - (۹ امتیاز)

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن