استراتژی
موضوعات داغ

چگونه استراتژیست شویم؟

موفق ترین افراد در جهان ما بینندگان تیزبینی هستند که می دانند چگونه به جایی که می خواهند برسند و در رویکردهای خود مبتکر هستند. برای موفقیت باید یاد بگیرید که در همه زمینه های کسب و کار استراتژیک فکر کنید. تجسم استراتژی به هر دو بخش منطقی و خلاقانه مغز شما نیاز دارد. با کشش فراتر از تفکر معمولی که شما را در چرخ همستر دویدن نگه می‌دارد، حرکت واقعی رو به جلو به سمت اهداف مورد نظر خود انجام خواهید داد. تفکر استراتژیک مهارت حیاتی برای موفقیت است. در این مقاله به پاسخ سوال “چگونه استراتژیست شویم” خواهیم پرداخت.

تفکر کل مغز

تفکر استراتژیک مستلزم آن است که شما فراتر از افکار معمولی حرکت کنید و به ایده هایی فراتر از منطق چپ مغز فکر کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای فراتر رفتن از مغز چپ این است که حواس آن را با کاری مانند نوشتن پرت کنید. نوشتن مغز چپ شما را اشغال می کند، که به مغز راست خلاق و شهودی شما اجازه می دهد فعال تر باشد. به همین دلیل باید لیست ها و اهداف را بنویسید.

فروشگاه موج کوه

تفکر کل مغز به شما کمک می کند تا تجزیه و تحلیل کنید که چگونه یک مشکل را چارچوب بندی کنید، چگونه یک ایده را ارزیابی کنید و چگونه از تفکر انتقادی خود به بهترین شکل استفاده کنید. مغز چپ با تفکر تحلیلی رشد می کند. هنگامی که اقلام سازمانی کسب و کار شما در جای خود قرار گرفت، هوش هنری شما آزاد است تا احتمالات رشد و گسترش را تصور کند.

یک چشم انداز ایجاد کنید.

یک استراتژیست عالی دیدگاه های شخصی و تجاری واضح و مشخصی را ایجاد می کند. تفکر در تصاویر را تمرین کنید تا آینده خود را تجسم کنید. تمرین‌های ذهنی بصری تقریباً به اندازه تجربه فیزیکی واقعی مؤثر هستند. انجام هر دو چیزی است که شما را به یک استراتژیست عالی تبدیل می کند.

تصویرسازی ذهنی خود مدیریتی، ادراک، برنامه ریزی و حافظه شما را بهبود می بخشد. با استفاده از تجسم برای تمرین اقداماتی که به زودی انجام خواهید داد و برای نتایج آماده خواهید شد، مغز خود را برای عملکرد آموزش دهید. این نوع تمرینات بصری باعث افزایش انگیزه، افزایش اعتماد به نفس و خودآگاهی شما می شود. آنها مغز شما را برای موفقیت آموزش می دهند.

اهداف را تعریف کنید.

هوش عملیاتی کلید تبدیل شدن به یک استراتژیست عالی است. هوش عملیاتی شامل سازماندهی و برنامه ریزی برای رسیدن به هدف و تبدیل آن به عمل می شود. برای دستیابی به تصویر بزرگتر، استفاده از جدول زمانی ضروری است. هر هدف کوچکی به منابع خاصی نیاز دارد تا در کار باقی بماند. استراتژی یعنی برنامه ریزی، صبور بودن و تسلیم نشدن. جدول‌های زمانی کسب‌وکار شما را سازمان‌دهی می‌کند و با این کار، استراتژی‌های انتخابی تقریباً همیشه تضمین می‌شوند که موفق شوند.

انعطاف پذیر باشید.

استراتژیست های بزرگ هرگز در رویکرد خود نسبت به چیزی سفت و سخت نیستند. شما باید بتوانید موارد غیرمنتظره را پیش بینی کنید و با آن کنار بیایید. انعطاف پذیری نیاز به باز بودن و توانایی تغییر جهت در هر زمان لازم دارد. اهدافی را حول معیارهای معین طراحی کنید تا پیشرفت خود را به دقت اندازه گیری کنید. معیارها و جدول‌های زمانی به شما کمک می‌کنند بدانید چه زمانی و چگونه باید اصلاحات را انجام دهید. این به شما این توانایی را می‌دهد که در پیش‌بینی تغییرات به جای ترسیدن و خارج شدن از مسیر زمانی که تغییرات غیرمنتظره رخ می‌دهد، فعال باشید.

کسب‌وکار مستلزم تغییر است، بنابراین وقتی انعطاف‌پذیر هستید، آماده آموزش هستید و می‌خواهید روال معمول را به خطر بیندازید.

شهودی

سلاح مخفی استراتژیست های بزرگ این است که از توانایی های شهودی خود استفاده می کنند. برای عالی بودن باید یاد بگیرید که احساسات خود را بشناسید و تفسیر کنید. احساسات شما را به الگوها و تجربیات قبلی متصل می کنند که به شما امکان می دهد نتیجه تصمیمات فعلی را بهتر پیش بینی کنید. وقتی بتوانید تشخیص دهید که غرایز شما را به سمت چه چیزی سوق می دهد، بهتر برای شهود خود آماده می شوید که راه را هدایت کند. این وضوح به شما کمک می کند تا فرصت ها را برای خود و کسب و کارتان تشخیص دهید.

دانش آموزان زندگی

برای اینکه یک استراتژیست عالی باشید باید روی رشد مداوم سرمایه گذاری کنید. با کمال میل متعهد شوید که یک یادگیرنده مادام العمر باشید که الگوهای فکری جدیدی از هر تجربه، خوب و بد خلق می کند. الگوهای جدید شما را قادر می سازد تا سریعتر روی پاهای خود واکنش نشان دهید. به همین دلیل به همه تغییرات مثبت نگاه کنید. به آنچه کار می کند تسلط داشته باشید و آنچه را که مشکل ایجاد می کند یا حرکت انتقادی ناکافی به سمت اهداف شما ایجاد می کند کنار بگذارید.

استراحت های ذهنی داشته باشید.

برای اینکه یک متفکر استراتژیک عالی باشید، فضاهای زمانی را به خودتان اختصاص دهید. اگر خسته هستید در طول روز استراحت کنید، حتی اگر فقط چند دقیقه باشد، یا آن را روزی بنامید که بیش از حد خودتان کار کرده اید. وقت گذاشتن به شما کمک می کند دوباره تمرکز کنید و تازه شوید. پس از وقفه، ایده های شما صحیح تر خواهد بود و شادابی ذهنی شما به شما کمک می کند تا مشکلات را سریعتر و کارآمدتر حل کنید.

به دنبال مشاوره باشید.

اگر می‌خواهید به خوبی استراتژی داشته باشید، هوش رابطه‌ای ضروری است، زیرا موفقیت هرگز تنها انجام کار توسط یک نفر نیست. آگاه باشید که ایده های شما چگونه بر ایده های شبکه شما تأثیر می گذارد. برای ایجاد دیدگاه مشترک همکاری کنید. به دنبال مشاوره، راهنمایی و پیشنهادات بیرونی باز و متعهدانه باشید. از مربیان، مشاوران همتا، گروه ها برای ایده های تجاری استفاده کنید.

تعادل

همانطور که در رویکردهای تجاری خود استراتژیک تر می شوید، یاد بگیرید که خلاقیت و اشتیاق خود را با یک واقع گرایی خوش بینانه برای آنچه در بلندمدت قابل دستیابی است متعادل کنید. برای اینکه یک استراتژیست عالی باشید باید روشن باشید که چقدر حس واقع گرایی در حفظ مسیر و دور نگه داشتن شما از تکانشگری اهمیت دارد. خلاقیت نیاز به آزمون و خطا دارد تا یک ایده محکم و قابل استفاده باشد.

صبر

متفکران استراتژیک صبور هستند. شما نمی توانید برای نتیجه گیری یا قضاوت در طول سفر خود عجله کنید. شما نمی توانید یک بذر بکارید و انتظار داشته باشید که روز بعد گل بدهد. ایده ها و افکار بزرگ نیاز به زمان دارند تا به موفقیت های بزرگی تبدیل شوند که به چشم اندازهای شما دست می یابند. همه چیز نیاز به زمان دارد تا به شکل کامل خود درآید.

موفق ترین افراد، مشاغل و سازمان ها همیشه به آینده فکر می کنند. آنها انعطاف پذیر هستند و در عین حال برجسته هستند زیرا با استفاده از جدول زمانی و معیارها برای اندازه گیری پیشرفت تلاش می کنند. برای عالی بودن باید زبان و ساختار مدیریت خلاقیت و نوآوری را توسعه دهید. شما باید راه حل های خلاقانه ای برای چالش های خاص خود همراه با استراتژی هایی برای غلبه بر این چالش ها و رفع آنها ایجاد کنید. شما باید به الگوهای گذشته، منفی و مثبت توجه کنید، زیرا اینها به بهترین شکل موفقیت ها و شکست های آینده را پیش بینی می کنند.

یک استراتژیست بزرگ متوجه می شود که یک آینده پایدار برای موفقیت های کوتاه مدت به اقداماتی بیشتر از اقدامات خود محور، حریصانه و اغلب غیراخلاقی نیاز دارد. آینده پایدار مستلزم هوش رابطه‌ای، هوش عملیاتی، هوش هیجانی، هوش هنری و توانایی سازگاری سریع با تغییرات است. شما باید از نظر ذهنی شاداب بمانید و سریع قدم بردارید و هرگز در ارائه استراتژی قابل استفاده و نوآورانه بعدی که موفقیت شما را تضمین می کند شکست نخورید.

سوالات متداول پیرامون “چگونه استراتژیست شویم؟”

چگونه استراتژیست شویم؟

برای تبدیل شدن به یک استراتژیست مهمترین چیز رسیدن به تفکر استراتژیک است. برای تفکر استراتژیک باید تفکر سیستمی، شهود، یادگیری دایمی و چشم اندازسازی را مدنظر قرار داد.

ویژگی افراد استراتژیست چیست؟

استراتژیست ها متفکر،اهل یادگیری، انعطاف پذیر، عملگرا و چشم انداز سایز هستند.

منبع: entrepreneur

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن