اقتصاد

فواید رشته اقتصاد: چرا باید اقتصاد بخوانیم؟

«اقتصاد» به دلیل ماهیت گسترده‌اش، تعریف خاصی نداشته است، زیرا افراد مختلف با توجه به دیدگاه‌هایشان از اقتصاد، آن را به طرق مختلف تعریف کرده‌اند.

به گفته آلفرد مارشال، اقتصاد به عنوان “مطالعه نوع بشر در تجارت عادی زندگی” تعریف می شود.

فروشگاه موج کوه

تعریف او به سادگی بر این نکته تأکید می کند که علم اقتصاد با مطالعه انسان ها در ارتباط با فعالیت های اقتصادی آنها به صورت روزانه ارتباط دارد.

به گفته آدام اسمیت که عموماً «پدر علم اقتصاد» نامیده می شود، اقتصاد عبارت است از «تحقیق در ماهیت و علل ثروت ملت ها».

برای اعتبار بخشیدن به دیدگاه او، اقتصاد از نظر او به عنوان یک فرآیند فراگیر برای ایجاد ثروت در نظر گرفته می شود. او اولین کسی بود که با نوشتن پایان نامه ای در مورد موضوعی که آن را “ثروت ملت” نامید، روی اقتصاد کار کرد.

جان استوارت میل اقتصاد را «علم عملی تولید و توزیع ثروت» می دانست. از دیدگاه جان استوارت میل، اقتصاد عمدتاً به چگونگی تولید و توزیع کالاها و خدمات مختلفی که برای حفظ موجودیت انسان مورد نیاز است توسط مردم مربوط می شود.

صرف نظر از همه این تعاریف ذکر شده در بالا، و همچنین بسیاری از تعاریف دیگر، پروفسور (لرد) لیونل سی رابینز به تعریفی دست یافت که به گفته وی به طور گسترده پذیرفته شده است، اقتصاد به عنوان “علمی که رفتار انسان را مطالعه می کند” تعریف می شود. انسان در ارتباط با اهداف و وسایل کمیاب که کاربردهای جایگزین دارد.

این تعریف به طور گسترده پذیرفته شده است زیرا به نظر می رسد بیشتر جنبه های اقتصاد مانند خواسته ها، کمبود، انتخاب و رفتار انسانی را پوشش می دهد.

خواسته‌های انسان‌ها یا اهداف او نسبت به منابع موجود یا ابزارهای برآورده کردن آنها معمولاً بسیار زیاد و سیری‌ناپذیر است،

بنابراین، انتخاب باید به منظور به حداکثر رساندن یا بهترین استفاده از منابع کمیاب موجود برای برآوردن اهداف مختلف اقتصادی انجام شود.

در نتیجه منابع کمیاب، می توان خواسته های انسان را به ترتیب اولویت مرتب کرد. این وسایل یا منابع کمیاب می توانند به روش های مختلف یا جایگزین برای برآوردن خواسته های انسان مورد استفاده قرار گیرند.

فواید رشته اقتصاد

پیرامون فواید رشته اقتصاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخصیص منابع

به دلیل مطالعه علم اقتصاد، دولت این امکان را دارد که منابعی را که کفایت نمی‌کند را با احتیاط به تمام بخش‌های کشور تخصیص دهد.

تهیه بودجه

قبل از تهیه یک بودجه خوب که به یک کشور خدمت می کند و مهمترین نیازها را برآورده می کند، نیاز به دانش اقتصادی هست

وقتی بودجه‌ها بدون دانش اقتصادی تهیه می‌شوند، ممکن است خواسته‌ها در مقابل نیازهای واقعی کشور یا دولت در آن زمان مورد توجه قرار گیرد. همچنین دانش اقتصاد به شناسایی درآمد و هزینه منابع یک کشور کمک می کند.

توسعه برنامه ها

مطالعه اقتصاد به دولت کمک می کند تا برنامه هایی را ایجاد و توسعه دهد که برای توده ها مفید باشد.

تولید

در تولید، علم اقتصاد کمک می کند تا بدانیم در حال حاضر چه چیزی مورد نیاز است، چه چیزی دیگر مورد نیاز نیست، و چه چیزی در آینده مورد نیاز خواهد بود تا تولیدکنندگان را قادر سازد تا به اندازه کافی آنچه مرتبط است تولید کنند، نه اینکه در تلاش برای زیان دهی شوند.

به حل مشکلات اقتصادی کمک می کند

مطالعه این موضوع به افراد، دولت و شرکت ها کمک می کند تا با استفاده از اصول مختلف موضوع، چالش های خود را مدیریت کنند.

مشارکت در دولت

مطالعه این موضوع به شهروندان کمک می کند تا بتوانند در نظام حکومتی کشور مشارکت فعال داشته و از این طریق اقتصاد را بهبود بخشند.

مصرف کالا

علم اقتصاد به ما کمک می کند که بدانیم کدام کالاها در اقتصاد ما بیشتر مصرف می شود و در نتیجه تولیدکنندگان کالا را قادر می سازد تا در تولید سود بیشتری کسب کنند.

به شما کمک می کند عادات خرید خود را درک کنید

با مطالعه اقتصاد، مفاهیم خاصی مانند تمایل به پرداخت خود (WTP) را درک خواهید کرد که حداکثر مبلغی است که کسی حاضر است برای یک سرویس خوب بپردازد. یادگیری مفاهیم مشابه به شما کمک می کند با رفتار خرید خود کنار بیایید و به شما اجازه می دهد تصمیمات مطلوبی بگیرید.

عقلانیت

از آنجایی که خواسته‌های زیادی در اطراف یک فرد وجود دارد، مطالعه اقتصاد به افراد، حتی یک ملت کمک می‌کند تا بدانند در یک مقطع زمانی معین با منابع موجود به کدام یک از آنها می‌خواهند توجه کنند.

به گسترش واژگان کمک می کند

رشته اقتصاد واژگان منحصر به فرد خود را دارد. با گوش دادن به یک اکونومیست که به خوبی آموخته است، متوجه خواهید شد که دقیقاً چه لطفی در حق خود کرده اید.

در مورد فواید رشته اقتصاد بیش از این می توان سخن گفت. از جمله اینها می توان به آمادگی برای کسب و کار یا ایجاد چشم انداز اشاره کرد. به طور کلی اقتصاد می تواند دیدگاه شما را نسبت به موضوعات مختلف بهبود دهد.

آیا رشته اقتصاد سخت است؟

علم اقتصاد شیرین است. برای پیشرفت در رشته اقتصاد توصیه می شود پایه ریاضی خود را تقویت کرده و همچنین در زمینه علوم انسانی مطالعه نمایید.

چرا باید اقتصاد بخوانیم

مطالعه در رشته اقتصاد در سطح فردی باعث درک بهتر مکانیسم بازار می شود که از نتایج آن می توان به افزایش توانمندی در سرمایه گذاری یا استراتژی سازی اشاره کرد.

منبع کمکی: proguide

۲.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن