کسب و کارمدیریت

کارآفرینی چیست

کارآفرینی راهی برای تغییر آینده و شکل دادن به جهان و ایجاد ارزش است. در این مقاله به توضیحاتی پیرامون چیستی کارآفرینی و اینکه کارآفرین کیست، می پردازیم.

کارآفرینی چیست

کارآفرینی فرآیندی است که طی آن افراد یا گروهی از افراد از یک فرصت تجاری استفاده کرده و یک محصول یا خدمت جدید به بازار ارایه می دهند. این میتواند بهبود چشمگیر یک محصول، خدمت یا فرآیند نیز باشد.

فروشگاه موج کوه

کارآفرینی ایجاد یا استخراج ارزش است. بر اساس این تعریف کارآفرینی را باید به عنوان تغییر در نظر گفت. در اینجا عموما ریسک از آنچه در کسب و کار در نظر گرفته میشود، بیشتر است.

تعاریف دقیقتر، کارآفرینی را فرآیند طراحی، راه اندازی و استخراج یک کسب کار می انگارند.

از نظر پروفسور هوارد استیونسون، پدرخوانده مطالعات کارآفرینی، این مفهوم جستجوی فرصتی فراتر از منابع کنترل شده است.

  • پیگیری، متضمن تمرکز بی نظیر و بی امان است. کارآفرینان اغلب یک فرصت کوتاه را درک می کنند. آنها برای جذب منابع باید پیشرفت ملموسی را نشان دهند و صرف گذر زمان موجودی نقدی محدودی را می طلبد. در نتیجه کارآفرینان دارای احساس فوریتی هستند که به ندرک در شرکت های تاسیس شده به چشم می خورد.
  • فرصت، به معنای یک یا چند مورد از چهار بعد نوین است. این فرصت ممکن است شامل این موارد باشد: پیشگام شدن در یک محصول کاملا نوآورانه. ایجاد یک مدل تجاری جدید. ایجاد یک نسخه بهتر یا ارزانتر از یک محصول موجود. هدف قرار دادن یک محصول موجود به مجموعه جدید مشتریان. البته بسیاری از فرصتهای موجود برای سازمانها از جنس نوآوری نیستند.
  • فراتر از منابع کنترل شده، دلالت بر محدودیت منابع دارد. در آغاز یک فعالیت جدید، بنیانگذاران آن فقط سرمایه انسانی، اجتماعی و مالی خود را کنترل می کنند. با این حال پس از یک دوره بنیان گذاران باید منابع بیشتری را به دست آورند. از آنجا که برای اکثر افراد دسترسی به این منابع میسر نیست، کارآفرینان با ریسک قابل توجهی روبرو می شوند.

کارآفرین کیست

به گفته نیکول مارتینز کارآفرین شخصی است که با هدف سود، کسب و کاری را راه اندازی می کند. این تعریف می تواند کمی مبهم باشد، اما دلیل خوبی را نشان می دهد. البته برای درک بهتر این مفهوم باید پا را فراتر گذاشت.

کارآفرینان گروهی از قدرتمندترین دگرگون کننده های جهان هستند. از فرستادن افراد به مریخ یا ارایه کامپیوتر خانگی توسط استیوجابز طراحی یک ذهن کارآفرین است. کارآفرینان امکانات و راه حلهایی ارایه می دهند که افراد عادی تنها به عنوان مزاحمت یا مساله به آنها می نگرند.

مطالب مرتبط

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن