بازاریابیتکنولوژی

تولید محتوا چیست [مهمترین نکات تولید محتوا]

اگر بر روی اینترنت کار می کنید ، مطمئناً می دانید که تولید محتوا چقدر برای جذب مشتریان بالقوه مهم است و همچنین در زمینه ای که در آن کار می کنید صاحب قدرت شوید. تولید محتوا یکی از مهمترین بخشهای بازاریابی دیجیتال است که برای موفقیت در این حوزه باید به آن تسلط پیدا کنید.

راه های زیادی برای ارائه محتوای جذاب وجود دارد که مخاطبان شما را آموزش می دهد ، و در میان آنها می توانیم وبلاگ را برجسته کنیم. به هر حال ، این یک استراتژی ساده و کاربردی است تا آنچه را که می دانید با دیگران به اشتراک بگذارید. با این حال ، داشتن یک وبلاگ در صورتی که مطالبی که به اشتراک می گذارید خوانده نشود ، چه فایده ای دارد.

فروشگاه موج کوه

تولید محتوا چیست

تولید محتوا به عنوان بخشی از استراتژی محتوا، فرآیند توسعه و ایجاد دارایی های بصری یا مکتوب ، مانند فیلم ها ، کتاب های الکترونیکی ، پست های وبلاگ ، تصاویر سفید یا اینفوگرافیک است.این اصطلاح ممکن است در مفهوم وسیعی مفید باشد ، اما واقعیت این است که جزئیات تولید محتوا بسته به نوع محتوا بسیار متفاوت می باشد.

این اصطلاح ممکن است در مفهوم وسیعی مفید باشد ، اما واقعیت این است که جزئیات تولید محتوا بسته به نوع محتوا بسیار متفاوت است.

به مثالهای زیر توجه کنید:

یک پست وبلاگ به طور کلی فقط به نویسنده نیاز دارد. اما یک ویدئوی مارک دار ، بسته به مقیاس ، گاهی اوقات به یک تیم بسیار بزرگتر نیاز دارد ، از جمله نویسنده ، تهیه کننده ، کارگردان ، اپراتور دوربین ، بازیگر ، مهندس صدا ، ویرایشگر و احتمالاً بسیاری دیگر در طول مراحل.

یک کاغذ سفید به شدت بر نویسنده تکیه می کند و همچنین به طراحی سبک نیاز دارد ، در حالی که اینفوگرافیک بیشتر بر روی تصویرگر یا طراح قرار می گیرد و فقط به نوشتن سبک نیاز دارد (اگرچه نویسنده اغلب ساختار را ایجاد می کند).

چرا باید محتوا تولید کنید؟

قبل از مرور نکات ، به شما بگوییم چرا فکر کردن به استراتژی محتوا برای کسب و کار شما بسیار مهم است.

تولید محتوا به کسب و کار شما در زمینه های مختلف کمک می کند. تصادفی نیست که این استراتژی بیشترین استفاده را در شرکت های بازاریابی دیجیتال دارد. تولید محتوا برای نزدیک شدن کسب و کار شما به مشتریان کلیدی است.

برای هر مرحله از قیف فروش محصول شما ، محتوا یک هدف دارد. بگذارید در عمل بهتر درک کنیم؟

فرض کنید می خواهید بازدیدکنندگان بیشتری را به وبلاگ خود جذب کنید ، به این منظور که برای محصول خاصی سرنخ ایجاد کنید. در این مورد ، تولید متن شما باید بالای قیف را هدف قرار دهد ، یعنی برای شخصی که کسب و کار شما را نمی شناسد یا هنوز نفهمیده است چگونه می توانید به او کمک کنید.

در مثال بالا ، هدف از ایجاد محتوا این است که شما را به عنوان یک شخص معتبر در دید خود ببیند. با تولید محتوا برای محتوای وبلاگ خود ، افراد را جذب خواهید کرد تا با نام تجاری شما درگیر شوند ، سرنخ هایی ایجاد کنند و از طریق قیف فروش خود عبور کنند.

و ایجاد اقتدار با متون وبلاگ شما تنها یکی از اهداف است. همچنین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش بازار ؛
 • برند خود را تبلیغ کنید ؛
 • تولید سرنخ ؛
 • ترافیک ارگانیک ؛
 • جامعه ای ایجاد کنید که در تجارت شما مشغول است.
تولید محتوا

علاوه بر این ، محتوای وبلاگ بهترین جایگزین برای معرفی ، مشارکت و فروش محصولات کسب و کار شما به مردم است. اکنون که اهمیت آن را درک کرده اید ، نکات ما را بررسی کنید:

نکات مهم در تولید محتوا

در ادامه این مطلب به مجموعه نکاتی می پردازیم که در تولید محتوا راهنمای شما خواهد بود.

برای مخاطبان خود بنویسید

تولید محتوای خوب ، آن چیزی است که برای نوع خاصی از مخاطبان نوشته شده است. به هر حال ، وقتی می خواهید به افراد زیادی برسید که کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند ، ممکن است نتوانید به آن چیزی دست پیدا کنید که همه بدنبال آن هستند.

به همین دلیل اولین قدم که باید هنگام شروع نوشتن رعایت کنید این است که فکر کنید برای چه کسانی می نویسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مخاطبان خود ، یک تحقیق درباره شخصیت خریدار انجام دهید و از اطلاعات استفاده کنید تا در مورد موضوعاتی که به آنها نزدیک می شوید و نحوه نوشتن متن خود فکر کنید. وقتی در این مورد صحبت می کنیم ، می گوییم که باید به همه چیز فکر کنید ، از موضوعاتی که در متن شما وجود دارد تا نوع زبانی که برای ارتباط با شخصیت خریدار خود استفاده خواهید کرد.

روندها را بیابید

اکنون می دانید که تولید محتوا باید برای مخاطبان شما هدف قرار گیرد ، اما این امکان وجود دارد که از اطلاعاتی که فکر می کنید عموم شما می خواهند فراتر بروید.

با تحقیقات شخصی خریدار خود ، می توانید بفهمید که رایج ترین سوالات افراد در زمینه تخصص شما چیست و می توانید اطلاعات کاملی در مورد این موضوعات ارائه دهید.

با این حال ، علاوه بر انجام این کار ، شما همچنین باید به دنبال روندهایی برای ایجاد متن هایی باشید که بتوانند مخاطبان بیشتری را به وبلاگ شما بیاورند.

یکی از راههای یافتن این روندها استفاده از Google Trends است.

با استفاده از این ابزار ، می توانید اطلاعاتی را درباره آنچه مردم می خواهند و رفتار آنها به صورت آنلاین پیدا کنید. Google Trends این نوع داده ها را با توجه به جستجوی کاربران Google ارائه می دهد.

با استفاده از این اطلاعات ، می توانید بفهمید که چه کلمات کلیدی در یک دوره زمانی خاص و در کشورهای خاص استفاده می شود. بنابراین بهتر می توانید تولید محتوای خود را برای آن موضوع برنامه ریزی کنید.

استفاده از عناوین جذاب

احتمالاً وقتی در Google چیزی را جستجو می کردید ، روی برخی مطالب کلیک نمی کردید ، زیرا تمام پاسخ هایی را که انتظار داشتید در عنوان مقاله پیدا کنید ، پیدا نکردید.

وقتی افراد به دنبال کلمه کلیدی آنلاین می گردند ، اولین چیزی که می بینند عنوان است.

و به همین دلیل است که باید به عنوانی جذاب و جلب کننده فکر کنید ، که در عین حال خلاصه ای از آنچه در متن شما وجود دارد باشد.

موضوعات پیش رو را برنامه ریزی کنید

با همه چیزهایی که در وبلاگ خود نوشته اید و آنچه قصد دارید بنویسید ، یک تقویم سرمقاله ایجاد کنید.این بسیار مهم است زیرا تولید محتوا را متنوع می کند و از تکرار موضوعات جلوگیری می کند. ناگفته نماند که این به شما کمک می کند تا از قبل مباحث مورد نیاز خود را برای مطالعه بیشتر برنامه ریزی کنید تا بتوانید مقالات بهتری را برای مخاطبان خود ایجاد کنید.

ترسیم ساختار متن

روشهای مختلفی وجود دارد که می تواند به شما در فرایند خلاق تولید محتوا کمک کند. بیشترین مورد استفاده برای ترسیم ساختار متن است. طرح کلی ساختار عناوین فرعی یا موضوعاتی است که برای موضوع محتوای شما مهم هستند.

.برای هر زیرنویس ، فهرست می کنیم که برای انتقال ارزش مناسب به محتوا باید به کدام موضوع بپردازیم. این بهترین راه برای سازماندهی ایده ها و ساختار متن است. علاوه بر این ، ساختاردهی محتوا ایجاد متون قابل اسکن را آسان تر می کند. بسیار مفید است که تولید محتوا را کاربرپسندتر کرده ، خواندن آن را راحت تر کرده و در نتیجه زمان صرف شده در محتوای خود را افزایش دهید.

از تولید محتوای چند رسانه ای استفاده کنید

در یک پست وبلاگ ، می توانید فیلم ها ، فایلهای صوتی و تصاویر را وارد کنید. این باعث می شود متن شما ارزشمندتر شود و باید از آن برای تکمیل اطلاعات استفاده شود. همچنین به تلاش های SEO شما کمک می کند. بنابراین اگر هنوز قالب های محتوای دیگری تولید نکرده اید ، ایده خوبی است که آن را در برنامه ریزی خود قرار دهید.

تنوع دادن به استراتژی شما به شما فرصت های بیشتری برای رسیدن به اهداف تجاری می دهد.

مرتباً محتوا ایجاد کنید

اگر محتوایی ایجاد نکنید و مرتباً پست نکنید ، داشتن یک وبلاگ برای آموزش مخاطبان فایده ای ندارد.

مردم به وبلاگ شما مراجعه می کنند تا در مورد موضوعات خاص شما مطلع شوند. اگر آنها به دنبال برخی از اطلاعات هستند ، اما وبلاگ شما به روز نشده است؟

ما می دانیم که نوشتن و ارسال یک مقاله در روز ، به ویژه در ابتدا ، ممکن است دشوار باشد و اگر به تنهایی کار کنید ، حتی دشوارتر است. با این وجود ، شما باید به این فکر کنید که هر چند وقت یکبار انتشار می دهید.

اگر تصمیم می گیرید دو بار در هفته پست ارسال کنید ، باید این کار را هر هفته و همیشه در همان روزهای هفته انجام دهید. بنابراین ، مخاطبان شما همیشه می دانند چه زمانی اطلاعات جدیدی را در وبلاگ خود بیابند.

از پیوندهای مربوطه استفاده کنید

بسیار مهم است که از پیوندهایی در مقالات خود استفاده کنید که کاربران را به محتوای بیشتری در وبلاگ شما هدایت می کند. این باعث می شود مردم مدت بیشتری در وب سایت شما بمانند ، علاوه بر این برای خواننده ای که اطلاعات مرتبط تری در مورد آن نوع محتوا دریافت می کند ، عالی است.

مشکل در اینجا استفاده از پیوندهای زیاد از حد است ، فقط به منظور حفظ کاربر در وب سایت برای مدت زمان طولانی تر انجام میشود.

به همین دلیل است که برای تولید محتوا عالی ، هر زمان که از استراتژی بک لینک استفاده می کنید ، به اطلاعاتی فکر کنید که واقعاً برای مخاطبان شما مناسب خواهد بود.

از اشتباهات املایی و گرامری پرهیز کنید

علاوه بر اینکه محتوای متون خود را به خوبی توسعه می دهید ، باید به نوشتار خود نیز توجه زیادی داشته باشید. باور کنید یا نه ، اشتباهات املایی و گرامری ممکن است صدمه بزرگی به تولید محتوای شما وارد کند. از این گذشته ، اگر به اشتباهات خود ادامه دهید ، خواندن چیزی تا انتها بسیار دشوار است.

حتی اگر در زبان ها متخصص نیستید ، برخی اشتباهات وجود دارد که می توانید با انجام تمرینات و حتی تمرین بیشتر و بیشتر به راحتی از آنها دوری کنید. هرچه بیشتر بنویسید ، بهتر می نویسید.

نوشته خود را بررسی نمایید

تولید محتوا خوب از برنامه ریزی موضوعات مورد نظر تا بازبینی و انتشار این پست ها است. بنابراین ، قبل از انتشار یک متن ، مطمئن شوید که آن را به طور کامل بررسی کرده اید ، نه تنها از نظر محتوا بلکه به املا ، دستور زبان ، پیوندها و حتی تصاویری که استفاده می کنید توجه کنید.

اگر به تنهایی کار می کنید ، یک نکته خوب این است که ویرایش را به یکی دو روز پس از اتمام نوشتن بسپارید. به این ترتیب شما یک فاصله زمانی بین لحظه نوشتن و تجدید نظر خواهید داشت ، که به شما کمک می کند پیشرفت هایی را که می توانید انجام دهید ، متوجه شوید.

اما در صورت امکان ، ایده آل است که شخص دیگری این کار را برای شما انجام دهد. چشم های متفاوت ممکن است به شما در تشخیص نقاط بهبودی که خود به تنهایی متوجه آنها نشده اید کمک کند.

تسلط بر تکنیک های SEO

اگر هدف شما رتبه بندی در صفحات اول موتورهای جستجو است (و ما را باور کنید ، این باید هدف شما باشد) ، باید تکنیک های سئو را بیاموزید و آنها را در تمام محتوای خود به کار بگیرید.

اینها شیوه هایی هستند که به شما کمک می کنند بازدیدکنندگان بیشتری را به صورت ارگانیک به وب سایت خود جذب کنید.

با ابزارهای تولبد محتوا آشنا شوید

هیچ کمبود ابزاری وجود ندارد که بتواند کار شما را در ایجاد و مدیریت محتوا آسان کند. این چیزی است که می تواند به نفع شما استفاده شود. ابزارهای رایگان برای هر دو مرحله ایجاد محتوا وجود دارد: برنامه ریزی و تولید. برای مرحله اول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Answer the Public
 • Google Trends
 • Keyword Tool
 • Google Keyword Planner

و برای مرحله تولید محتوا:

 • Google Docs
 • Thesaurus.com (Synonyms dictionary)

این چند پیشنهاد از ابزارهای رایگان است که اغلب استفاده می شود. به خاطر داشته باشید که تجزیه و تحلیل آنها و تصمیم گیری در مورد کدام یک برای شغل و کسب و کار شما اهمیت بیشتری دارد ، مهم است تا بتوانید بیشترین استفاده را از آن ببرید.

مطالب را تکرار نکنید

البته شما می توانید و باید به آنچه رقبای شما در صفحات خود می نویسند توجه کنید. از این گذشته ، نظارت بر رقابت شما عملی است که به شما کمک می کند بفهمید که افراد دیگر در چه کاری انجام می دهند ، و سپس استراتژی هایی را برای کمک به شما در نظر بگیرید.مشکل بزرگ زمانی است که تولید محتوای شما با آنچه قبلاً توسط دیگران نوشته شده است یکسان باشد.

اولین نکته ما را به خاطر دارید؟ همیشه در مورد اطلاعاتی که هنوز برای افرادی که در جستجوی کلمات کلیدی خاص هستند گم شده است و اینکه چگونه متن های شما می توانند این فاصله ها را پر کنند ، فکر کنید. به این ترتیب ، شما از نوشتن محتوای مکرر اجتناب می کنید و می توانید محتوای واقعاً مرتبط را برای مخاطبان خود ایجاد کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن