مدیریتمذاکره
موضوعات داغ

اصول مذاکره حرفه ای: 10 اصل مهم

مهارت های مذاکره به کسب و کار و زندگی خانگی ما کمک می کند. کسانی که استادان مذاکره هستند، این کار را از طریق ترکیبی متفاوت از خلاقیت، ارتباط و اهرم سرمایه انجام می دهند. آنها به جلو خم می شوند و مشتاق تعامل هستند. آنها از ترکیبی از اهرم های فروش بسیار مرتبط و مبتنی بر واقعیت استفاده می کنند. آنها استراتژی خود را پیرایش می کنند و پایه خلاقانه خود را شکل می دهند تا دعوت کننده ترین پیشنهاد و ارائه خود را به بهترین شکل آماده کنند و همزمان در مورد فرضیات بلاغی مشکوک از طرف دیگر میز مذاکره بحث کنند. آنها از تخیل خود در هنر سرمایه گذاری دارایی ها برای به دست آوردن جایگاه مذاکره استفاده می کنند. آنها استاد فروش هستند و با استفاده از قضاوت تجاری برتر، تفکر انتقادی، درک فروش، ارتباط، خلاقیت و اشتیاق شخصی خود، یک استراتژی برنده ایجاد می کنند. این افراد به دنبال شرایط برد-برد خواهند بود.

مذاکره کنندگان نایب السلطنه می دانند که «امروز یک فروش انجام خواهد شد. یا من به تو می‌فروشم یا تو به من می‌فروشی.» آنها هرگز تخیل و رویاهای بازار شرکای بالقوه خود را متقاعد نمی کنند، هرگز طفره نمی روند یا به آنها حمله نمی کنند. آنان در عوض دیگران را آرام می کنند و فرصت های متقابل را برای ایجاد و ابراز پیروزی برای همه ایجاد می نمایند. این داوران مشارکت پرشور همچنین با سرمایه دارایی از سرمایه انسانی در میز جلسه استفاده می کنند. آنها موفقیت بالقوه بازار را با شناسایی بهترین رهبری (سرمایه انسانی) که مسئول هماهنگی و اجرای تاکتیک های مذاکره توافق شده هستند، می شناسند، ارائه و هماهنگ می کنند. آن‌ها در کسب و کار و زندگی خانگی خود با جدیت مذاکره می‌کنند تا مهارت‌های خود را تقویت کنند و به بلوغ برسانند و اساس مذاکره خود را بهبود بخشند.

فروشگاه موج کوه

آنها با رضایت قلبی خود مذاکره می کنند تا بهترین مذاکره را با رضایت قلب شرکای بالقوه خود انجام دهند. هدف کسب رضایت برای مشارکت در سراسر میز مذاکره است.

قلب هر مذاکره در قلب توانایی شرکت کنندگان برای اتحاد فروش موثر با استفاده از خلاقیت، ارتباط و دانش است. آنها برای به دست آوردن رضایت قلبی و سرمایه محور برای بستن معامله تلاش می کنند. در ادامه به 10 مورد از اصول مذاکره حرفه ای می پردازیم که توجه به آنها می تواند تفاوت چشم گیری در مهارت و توانایی شما ایجاد کند.

1. در مورد نتایج شفاف باشید.

در مورد آنچه می خواهید و اینکه چرا سزاوار آن به عنوان نتیجه نهایی خود هستید، بسیار واضح و رک باشید.

2. با تمام گوشتان گوش کنید.

از پشت میز با دقت گوش کنید زیرا سکوت یک فرصت طلایی است. از سکوت به نفع خود استفاده کنید.

3. مانند فولاد مقاوم باشید.

همیشه برای دور شدن از میز مذاکره آماده باشید.

4. به یاد داشته باشید: نابرده رنج، گنج میسر نمی شود.

فشارهای روی مشتری بالقوه را حل کنید، نه فشارهای خودتان. فشارهای تجاری آنها را حل کنید و آنها نیز به نوبه خود فشارهای شما را حل خواهند کرد.

5. فرصت های کمسو را تشخیص دهید.

فرصت های مجاور را برای به دست آوردن پیشنهاد اصلی خود شناسایی و تقویت کنید.

6. از تخیل خود استفاده کنید.

فولاد سرد را با انرژی و قوه تخیل خود گرم کرده و به سوی ایجاد توافق سوق دهید.

7. ساده نگه دارید.

پیچیدگی پناهگاه افراد نامطمئن است. از زبان و اندیشه بدون گزاره های پیچیده استفاده کنید. به “سادگی تضمین شده” فکر کنید.

8. آماده باشید.

همیشه آماده شدن برای بهترین ارائه و متقاعد کردن برای منافع متقابل لازم است. مذاکره یک هنر انفرادی نیست، بلکه یک میثاق دوجانبه سودمند است.

9. تجمیع برای برجسته کردن.

هرگز وارد مذاکره نشوید، مگر اینکه خلاقیت، ارتباط و دانش شما به عنوان یک واحد متحد شود.

10. نقشه اساسی

مطمئن شوید که یک نقشه راه اساسی و دقیق برای اطمینان از موفقیت خود دارید.

در طول هر مذاکره‌ای سرسختانه بر سر میز فرصت، جدا کردن احساسات افراد از فرصت شراکت ضروری است. احساسات را از مشکل یا فرصتی که می خواهید حل کنید یا به دست آورید جدا کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

دکتر مهدی جباریان

دکتر مهدی جباریان دکتری مدیریت استراتژیک دانشگاه تهران کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی کارشناسی مهندسی معماری دانشگاه آزاد اسلامی مشاور و مدرس حوزه استراتژی و مدیریت mahdi.jabarian@ut.ac.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن